Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Bulharsko

Bulharsko je velmi oblíbenou destinací, kterou ročně navštíví spousty nadšených turistů. Pobřeží se pyšní třpytivými písečnými plážemi, skalnatými zátokami, romantickými údolí řek, ale i zalesněnými stráněmi a průzračnými jezery. Vyberte si dovolenou v Bulharsku a užijte si léto na místě, které vám přiroste k srdci.

Obecné

 

Bulharsko je jednou z nejoblíbenějších dovolenkových zemí, díky velmi příznivým cenám a krátké vzdálenosti od České republiky. Nachází se na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě u Černého moře.

Severní hranici země tvoří hlavně Dunaj, jež odděluje Bulharsko od Rumunska. Jižním sousedem je oblíbené Řecko a řecké ostrovy. Směrem na jihovýchod sousedí s Tureckem. Na západní straně jsou zemi nejblíže Makedonie a Srbsko.

Oblíbená letoviska

Největším přírodním bohatstvím, kterým se Bulharsko pyšní, je Černé moře na východě země.
Je  považováno za jedno z nejčistších moří. Plavání, slunění a trávení dovolené bude na oblíbeném Slunečném pobřežíZlatých PískáchNesebaru či v Primorsku skvělým zážitkem.

Dáváte přednost klidnějším a menším letoviskům? Vyberte si hotel v resortu BalčikKitenAlbenaEleniteSveti VlasDjuniLozenec nebo Carevo. Lokality s velmi krátkým dojezdem z letiště jsou střediska VarnaSvatý KonstantinObzorBurgasPomorie nebo Sozopol. Vysněnou pláž a místo dovolené si vybere každý, vždyť celé pobřeží kolem Černého moře měří přes 370 km.

Památky a kultura

Majestátní stavbou je Katedrála svatého Alexandra Něvského v Sofii. Stěny velkolepého chrámu zdobí zlato i mramor. Turisté často nevynechají návštěvu bývalého hlavního města, Veliko Tarnovo. I když je město malé, místních obyvatel není ani 70 000, je v létě hojně navštěvované. Dlouhá historie, která sahá až do doby 3 000 let př. n. l., se podepsala na kráse celého města.

Bulharsko se díky své strategické poloze stalo v minulosti důležitým přístavním centrem. Dodnes jsou po celé zemi patrné vlivy mnoha kultur. Mezi významené památky patří Rilský klášter na jihozápadě země. Tato stavba je posvátným místem bulharských pravoslavných křesťanů (těch je asi 85 % z celkového počtu necelých 7 miliónů obyvatel). Vzhled hradní tvrze zjemňují bohaté fresky a útulný interiér.

K Bulharsku náleží také spousta přilehlých ostrůvků. Na známý ostrov Svatá Anastazia se můžete dostat lodí z Burgasu. Ostrov opředený bohatou minulostí nabízí muzeum, restauraci či obchod s přírodními léčivy. Velkou zajímavostí jsou bulharské růže, které se pěstují ve 120 km dlouhém Údolí růží. Ty jsou nejčastěji využívány v kosmetickém průmyslu po celém světě jako základ parfémů. Mimo růže se zde daří středomořským rostlinám a stromům, pro které je počasí v Bulharsku ideální.

Počasí

Od listopadu do dubna zde nenaměříte více než 20 °C. Nejchladnější měsíc je leden, kdy zde bývají teploty maximálně kolem 10 °C. Od května do října v Bulharsku panují teploty od minimálně 23 °C, o prázdninách však atakují hranici 33 °C. Příjemné teploty spolu s dešťovými přeháňkami, které jsou zde po celý rok, tvoří skvělý základ pro růst bohaté místní flóry.
Plný zeleně je Národní park Vitoša, jež je dokonce prvním národním parkem na Balkáně. V letních měsících vyzývá k procházkám a turistickým túrám, v zimních měsících se z něj stává ráj pro lyžaře.

Bulharsko je celoroční destinací, v zimě lákají pohoří Rodopy a Pirin k lyžování, na jaře a podzim k poznávání země. V letních měsících si turisté užívají hlavně pláže a přímořská letoviska se všemi vymoženostmi a lákadly. Spokojené jsou tu rodiny s dětmi, které oceňují hlavně písečné pláže a pozvolný vstup do mořské vody.

Bulharská kuchyně

Typickou balkánskou gatronomii plnou zeleniny a masa jistě oceníte. Zelenina se často podává čerstvá v barevných salátech s balkánským sýrem. Místní kuchaři maso nejčastěji dusí nebo připravují na roštu. Samozřejmostí jsou pokrmy z ryb a mořské plody.

Po výtečném jídle si lidé dopřejí i skvělý zákusek. Na Balkáně vede zmrzlina s vysokým podílem ovoce, nebo delikátní baklava. Tento sladký dezert plný ořechů a medu známe z dovolené v Turecku či Řecku. Lokální víno je plné bohaté chuti hroznů, které zrály pod žhavým bulharským sluncem.

Fakta

Oficiální název

Bulharská republika

Hlavní město

Sofie

Státní zřízení

Parlamentní republika

Náboženství

Křesťanství 85%, Islám 13%

Úřední jazyk

Bulharština

Časový posun

+1 hodina

Vízová povinnost

Turistické požadavky:

  • Pro občany ČR platí při turistických cestách bezvízový styk pro pobyt po dobu až 3 měsíců. K cestě do země je potřebný platný cestovní pas či občanský průkaz. Dítě musí vlastnit svůj cestovní doklad.

Zájezdy Bulharsko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Slunečné pobřeží Od 2 799
Sveti Vlas Od 4 429
Primorsko Od 5 040
Ravda Od 7 290
Zlaté Písky Od 3 809
Nesebar Od 3 379
Pomorie Od 3 019
Sozopol Od 500
Svatý Konstantin Od 7 229
Obzor Od 3 459
Djuni Od 6 899
Kavarna Od 5 689
Elenite Od 5 999
Albena Od 6 129
Balčik Od 6 169
Kiten Od 4 389
Kranevo Od 6 119
Lozenec Od 3 659
Carevo Od 9 820
Byala Od 10 990
Acheloy Od 14 290
Achtopol Od 10 190
Arkutino Od 14 190
Černomorec Od 8 490
Burgas Od 19 990

Hlavní město

Hlavním městem Bulharska je Sofie, jež leží v údolí pod pohořím Vitoša na západě země. Sofie není typické evropské město plné krásných památek, ale město, jehož atmosféra ožívá zejména v letních dnech, kdy se ulice v centru naplňují zahradními kavárnami. Na návštěvníky čekají široké ulice plné obchodů a restaurací, parky a odpočinkové zóny, ale i muzea a galerie. Nedaleko městských lázní dokonce vyvěrají horké prameny. Milou bulharskou povahu místních lidí si užijete při nakupování na trhu, nejznámější je určitě tržnice Halite.

Poznejte Sofii

Město, kde žije asi 14 % obyvatel celého Bulharska, se počtem obyvatel rovná Praze. Sofie je dnes kosmopolitní a dynamicky se rozvíjející velkoměsto, které svými ulicemi a parky může místy připomínat i rakouskou Vídeň. Na každém kroku je možné potkat spoustu studentů, neboť zde sídlí devět univerzit.

Zajímavá místa

Sofie je jedním z nejstarších měst Evropy. Počátky osídlení se odhadují až do doby pět tisíc let př. n. l.

Mezi významné památky, které si zaslouží pozornost každého turisty, patří Katedrála sv. Alexandra Něvského, postavená jako výraz vděku ruskému carovi Alexandrovi II., díky němuž získalo Bulharsko v roce 1878 nezávislost. Dále kostel sv. Sofie ze 6. století, který dal městu jméno. Upomínkou na chvíle turecké nadvlády je jediná mešita Banja Baši.
Prezidentský palác v centru města zaujme každého návštěvníka pravidelnou výměnou stráží, ale také tím, že uvnitř na nádvoří stojí kostel sv. Jiří ze 4. století.
Velmi vyhledávaný je středověký Bojanský kostel na okraji města, který byl vybudován na přelomu 10. a 11. století. Jedná se o jednu z nejvýraznějších pamětihodností města. Od roku 1979 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Veřejná doprava

Díky nečekaným četným archeologickým nálezům byla dokonce pozdržena výstavba sofijského metra. Hromadná doprava po městě je možná linkami metra, tramvajemi či trolejbusy. I přes postupující architektonický rozvoj jsou na Sofii pořád patrné stopy po historii spjaté s východním blokem.

Zájezdy do města Sofie

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Měna, ceny

Na dovolenou do Bulharska vám doporučujeme vycestovat s eury, které tady mají nejlepší kurs směny. Na místě je pak vyměníte za bulharská leva, jež mají místní zkratku Lv nebo mezinárodní označení BGN. Mince jsou v hodnotách 1 a 2 leva, dále pak 1, 2, 5, 10, 20 a 50 stotinek. Papírové bankovky jsou tištěné v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva. Ve velkých městech a letoviscích bývají k dispozici bankomaty. Ve velkých kamenných obchodech, hotelech a restauracích lze platit také kartou. Na trhu, ve stáncích s občerstvením apod. lze platit většinou pouze v hotovosti. Pokud navštívíte restauraci, bude obsluha očekávat spropitné (někde může být zahrnuté rovnou v ceně). Když budete spokojení, neváhejte a odměňte obsluhující částkou kolem 1 leva.

Pokud vám před cestou domů zbydou nějaká leva, není problém je proměnit zpět na světovou měnu.

Devizový kurzovní lístek

Měna Kód Počet Nákup Prodej
Česká korunaCZK CZK 1 15,489 12,673
Americký dolarUSD USD 1 0,607 0,497
Britská libraGBP GBP 1 0,494 0,404
EuroEUR EUR 1 0,562 0,46
Švýcarský frankCHF CHF 1 0,594 0,486

Nákupy

Ceny v Bulharsku jsou pro Čechy stále příjemné. Platí tady samozřejmě také pravidlo, že čím blíže centru nebo pláži, tím jsou ceny vyšší. Nejčastěji zde můžete utrácet za skvělé místní jídlo a zmrzlinu. Dále pak za typické suvenýry. Z Bulharska se nejvíc vyváží lahvičky s růžovým olejem, tzv. „bulharským zlatem“, keramika a šátky s folklorními motivy. Pak tkané koberce a koberečky. Velmi obvyklý je i vývoz vynikajících místních vín či pálenek rakije. Mimo kamenné obchody mírně smlouvejte, prodavači pro cizince rádi ceny navyšují, aby pak se v přátelské debatě dostali se zákazníkem na přijatelnou částku.

Zájezdy Bulharsko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Slunečné pobřeží Od 2 799
Sveti Vlas Od 4 429
Primorsko Od 5 040
Ravda Od 7 290
Zlaté Písky Od 3 809
Nesebar Od 3 379
Pomorie Od 3 019
Sozopol Od 500
Svatý Konstantin Od 7 229
Obzor Od 3 459
Djuni Od 6 899
Kavarna Od 5 689
Elenite Od 5 999
Albena Od 6 129
Balčik Od 6 169
Kiten Od 4 389
Kranevo Od 6 119
Lozenec Od 3 659
Carevo Od 9 820
Byala Od 10 990
Acheloy Od 14 290
Achtopol Od 10 190
Arkutino Od 14 190
Černomorec Od 8 490
Burgas Od 19 990

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat