Vyhledat zájezd

Proč navštívit Chorvatsko

Chorvatsko je velmi oblíbeným dovolenkovým cílem evropských turistů, obzvláště pak Čechů. Je báječným místem pro dovolenou všech věkových kategorií. Oblíbené je nejen díky příznivým cenovým podmínkám, ale také pro své azurově modré, průzračně čisté moře, krásné pláže a nádhernou přírodu. V Chorvatsku najdete kromě přímořských letovisek i nádhernou přírodu. Kombinace křišťálově čistého moře, pannenské přírody ve vnitrozemí, tradice, místní kuchyně a pohostinnost místních si Vás získá.

Chorvatsko je kouzelným místem ve Středomoří s četnými kulturními i přírodními památkami, které jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Patří sem Plitvická jezera, Diokleciánův palác ve Splitu, staroměstské jádro Trogiru, Starigradské pole na Hvaru, Eufrasiova bazilika v Poreči, katedrála v Šibeniku a staré město Dubrovník.

Chorvatské pobřeží se svými ostrovy patří mezi nejčlenitější na světě. Nesčetné množsví ostrovů a ostrůvků láká návštěvníky z celého světa. Mezi nejznámější chorvatské ostrovy patří Hvar, Korčula, Krk, Lošinj, Cres, Rab, Brač a mnohé další. Na své si přijdou milovníci jachet, kteří sem přijíždějí zažít romantickou dovolenou na palubách lodí. Nejvyhledávanějšími prázdninovými letovisky s nádhernými přístavy jsou Dubrovnik, Rijeka, Zadar, Šibeník a Split. Ve většině městeček na Vás dýchne jedinečná atmosféra tvořená krásnou architekturou, antickými památkami a uměním přeneseným do kamene a dřeva. Kamenické umění pochází z ostrova Brač a je ostrovní tradicí. Tento vynikající kámen je vestavěn do měst, letních prázdninových sídel a četných mistrovských děl v Chorvatsku a Itálii.

Chorvatské pobřeží nabízí vše, co od dovolené u moře můžete očekávat. Pobyt v této zemi Vám zpříjemní i místní pohostinní obyvatelé, tamní kuchyně zaměřující se především na úlovky z moře a vyhlášená chorvatská vína i ostřejší rakije.

Fakta

Oficiální název

Chorvatská republika

Hlavní město

Záhřeb

Státní zřízení

Parlamentní republika

Náboženství

Křesťanství 94%, Islám 1,5%

Úřední jazyk

Chorvatština

Časový posun

Stejný čas jako v ČR

Zájezdy Chorvatsko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Střední Dalmácie Od 1 031
Severní Dalmácie Od 976
Kvarner Od 740
Jižní Dalmácie Od 1 418
Istrie Od 495

Hlavním a zároveň největším městem Chorvatska je Záhřeb. Je velmi důležitým kulturním, ekonomickým, ale také politickým centrem země, dále taktéž významným dopravním uzlem mezi Jaderským mořem a střední Evropou. Leží na úpatí pohoří Medvednica severně od řeky Sávy.

Chorvatský Záhřeb můžeme rozdělit na dvě části – historické Horní město (Gradec) s Kaptolem a mladší Dolní město. Kouzelný Gradec neboli Horní město se řadí k nejzachovalejším historickým centrům v Chorvatsku. V této části má také sídlo vláda a parlament. Gradec a Kaptol spojuje Kamenná brána ze 13. století s poutní svatyní s obrazem Panny Marie. Dolní město je především známé jako centrum kultury, obchodu a společenského života. Horní a Dolní město je propojené více než 100 let starou lanovou dráhou a zajišťuje překonání výškového rozdílu mezi městy. Trasa je dlouhá něco málo přes 60 metrů a jízda trvá opravdu chvilku.

V Horním městě naleznete zajímavé pamětihodnosti jako například gotický kostel sv. Martina, věž Lotrščak, kamennou bránu, bánský dvůr, městské museum aj. V Kaptolu je to pak katedrála nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána nebo arcibiskupský palác. V Dolním městě se nachází rozsáhlý komplex parků, velká botanická zahrada, chorvatské národní divadlo, nejživější náměstí Bana Jelačiče, které je centrem pěší zóny a obchodů aj. Pokud hledáte ideální destinaci na poznávací zájezd či eurovíkend, Záhřeb je jasnou volbou!

Zájezdy do města Záhřeb

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Chorvatskou oficiální měnou je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. Cizí měnu, například Euro, lze směnit v bankách či směnárnách, na poštách nebo v hotelech. Obchody, restaurace, hotely, benzínové pumpy a další prodejní místa, kde lze platit platebními či kreditními kartami, jsou viditelně označeny nálepkami s logem přijímaných karet. Některé obchody přijímají jen tzv. embosované karty (s plasticky vyraženým jménem a číslem). Bankomaty k vybírání hotovosti jsou k dispozici ve všech městech a větších prázdninových letoviscích.

Devizový kurzovní lístek

Měna Kód Počet Nákup Prodej
Česká koruna CZK 1 3,663 3,66
Americký dolar USD 1 0,147 0,147
Britská libra GBP 1 0,117 0,116
Euro EUR 1 0,135 0,134
Švýcarský frank CHF 1 0,144 0,144

Nákupy

V Chorvatsku naleznete mnoho nově postavených nákupních center se světovými značkami. Občané ČR mohou využít Tax Free služeb a zpříjemnit si dovolenou levnějšími nákupy. Nejlevnější dovolenou v Chorvatsku seženete před a po sezoně. V období hlavní sezony červenec – srpen jsou ceny o něco vyšší, nicméně stále příznivé. Pro ty, kteří chtějí nakoupit potraviny, ovoce a zeleninu je nejvýhodnější nakupování v supermarketech a také na místních tržnicích, vždy ráno nebo večer. Pokud si, nebo svým známým, chcete udělat radost nějakým typickým suvenýrem máte na výběr z mnoha lákadel. Mezi nejčastější patří opravdu kvalitní vína. Doporučujeme červené víno Dingač z poloostrova Pelješac či trpčí Plavac. Dále pak Plavac z Hvaru, Bolu nebo Korčuly. Nikoho jistě neurazíte ani domácí rakijí či travaricí. Kvalitní jsou i výrobky ze zdejšího mléka, především různé druhy sýrů. Dále je Chorvatsko, především ostrov Hvar, levandulovými poli a pěstováním rozmarýnu. Mezi oblíbené dárkové předměty patří i vysoce kvalitní med, sušená šunka tzv. pršut, olivový olej, fíky, sůl nebo třeba různobarevné šátky, krajky či výrobky z korálů a mušlí.

Zájezdy Chorvatsko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Střední Dalmácie Od 1 031
Severní Dalmácie Od 976
Kvarner Od 740
Jižní Dalmácie Od 1 418
Istrie Od 495

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat