Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Jižní Dalmácii

Obecné

Perlou jižní Dalmácie je bezpochyby historické město Dubrovník, ale v této části Chorvatska je spousta dalších nádherných a pozoruhodných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Lidé sem jezdí za sluncem a čistě průzračným mořem, obdivovat starobylá města či objevovat zdejší ostrovy. Nejpopulárnějšími dovolenkovými rezorty jsou vedle Dubrovníku města Orebič nebo Ston na poloostrově Pelješac, svými půvaby lákají ostrovy Korčula a Mljet se svým přírodním bohatstvím.   

Jižní Dalmácii, která zahrnuje oblasti kolem města Dubrovník a řeky Neretva, dělí od zbytku Chorvatska čtyřkilometrový pás Bosny a Hercegoviny. Přestože Vás na hranicích zkontrolují, bývá přejezd bosenského území zpravidla bez komplikací. Hlavním letištěm v této oblasti Chorvatska je Dubrovník, fungují tu také pravidelné lodní linky, které turisty rozvážejí hlavně na ostrovy.

Delta řeky Neretva je považována za „chorvatskou Kalifornii“, díky úrodné půdě se tu daří pěstovat pomeranče, citróny, mandarinky, kiwi, fíky a další ovoce, které má rádo slunce. Polostrov Pelješac je zase vyhlášený svými vinicemi – nejlepší chorvatská vína se rodí právě tady. Výlet po zdejších vinařstvích je skutečným zážitkem. 

Turisticky atraktivní je ostrov Korčula, kde se narodil mořeplavec Marco Polo, nebo ostrov Mljet s mýtickou Odysseovou jeskyní a dvěma slavnými jezery. Celé jihodalmatské pobřeží je vyhledávanou lokalitou pro windsurfing, plavby na jachtách, nabízí se i výlety na kajacích na ostrovy vonící citrusy a šalvějí. 

Severozápadně od Dubrovníku se rozprostírá oblast Trsteno, jejímž hlavním lákadlem je nádherné renesanční arboretum, které terasovitě sestupuje k moři. Mezi gurmány je jižní Dalmácie známá také vynikajícími ústřicemi. Každý rok se na svatého Josefa (19. března) koná v městech Ston a Mali Ston festival, který vzdává hold právě této lahůdce. Celou akci doprovází tradiční hudební a taneční vystoupení. Ve Stonu se také vždy v září pořádá filmový festival, který kromě tematických projekcí láká také na svou gastronomickou část. Po celé léto se v přímořských letoviscích pořádají koncerty různých žánrů, taneční vystupení a divadlo oživují každoročně prostranství starobylých měst. Festival Epidaurus, odehrávající se uprostřed září v městečku Cavtat, je věnován výtvarnému umění, ale organizátoři vždy dávají prostor i hudbě a divadlu.

Co navštívit v okolí

Co navštívit v lokaci

Dubrovník

Nejvýznamnějším místem jižní Dalmácie je nepochybně město Dubrovník se svým majestátním opevněním. Od poloviny 14. století do začátku století 19. bylo město bohatou a mocnou nezávislou republikou. Z jedné strany ho obklopuje moře s drobnými ostrovy, z druhé ho chrání vysoké štíty hor. Symbolem Dubrovníku jsou zachovalé hradby z 16. století, uvnitř kterých byly vystavěny okázalé kostely, paláce a kláštery. Chloubou Dubrovníku je také majestátní skalní pevnost Lovrijenac, kterou nechali měšťané v 11. století vybudovat na obranu proti rozpínavým Benátčanům. Staré město je labyrintem uliček dlážděných bílými kameny. Při toulkách městem oceníte mnoho útulných kaváren a barů, pěší zóna je také sídlem mnoha uměleckých galerií a obchodů s tradičním zbožím. Překrásný výhled na město a okolní krajinu se Vám naskytne z lanovky, která tu byla postavena už na konci 60. let. 

Pevnost Lovrijenac

Pevnosti Lovrijenac se přezdívá dubrovnický Gibraltar, byla postavena na skále západně od Dubrovníku, aby ho střežila z moře i z pevniny. Stavba sehrála významnou roli při obraně proti výbojným Benátčanům, kteří zamýšleli na stejném místě vybudovat vlastní pevnost, ze které by pak město dobyli. Obyvatelé Dubrovníku se o tomto plánu dozvěděli a prý během pouhých tří měsíců vybudovali vlastní hradiště. Když k městu dopluly benátské lodě s posádkami vojáků a materiálem na výstavbu, bylo už příliš pozdě, a musely se proto vrátit do svého domovského přístavu. Historie místa se datuje k roku 1018, ačkoli se první písemné zmínky o existenci pevnosti objevily až na začátku 14. století.

Bačinská jezera

Všichni milovníci přírody míří k Bačinským jezerům. Rybaření nebo okružní plavby na sedmi krasových jezerech jsou  nejčastějšími aktivitami návštěvníků. Lidé sem ale míří také za místními specialitami, jako jsou úhoři nebo žabí stehýnka. V blízkosti jezer se nacházejí zbytky antických zdí a mozaiek nebo pozůstatky raně křesťanské baziliky ze 6. století. Už od dob starověkého Říma byla oblast významným ekonomickým a kulturním centrem Jadranu. Bačinská jezera se vyznačují brakickou vodou, která vzniká mísením vody sladké a mořské.

Korčula

Šestý největší chorvatský ostrov Korčula se vyznačuje hustými lesy a městečky s půvabnou architekturou. Hlavnímu městu Korčula se přezdívá malý Dubrovník, protože jeho středověká náměstí, kostely, paláce a měšťanské domy nápadně připomínají architekturu nejznámějšího jihodalmatského města. Dalšími oblíbenými rezorty ostrova jsou Vela Luka a Lumbarda. Korčula není tak hojně navštěvovaná jako ostrovy Hvar nebo Brač. Dostanete se sem trajektem ze Splitu nebo z Dubrovníku, pravidelné letní linky vyjíždějí také z Orebiče na poloostrově Pelješac.

Národní park Mljet

V západním výběžku ostrova Mljet se rozprostírá národní park, který tvoří dvě slaná jezera – Velké a Malé. Jsou to spíš hluboké zátoky, ale protože jejich ústí do moře je velmi úzké, jsou považovány za jezera. Kromě bujné středomořské vegetace jsou na území parku k vidění pamětihodnosti z antiky, uprostřed Velkého jezera, na ostrově svaté Marie, stojí benediktinský kláštěr z 12. století. Park je ideální pro pěší turistiku, můžete si ho projet také na kole nebo si zapůjčit kajak. Je skvělým místem také pro koupání a potápění. Vstupné do parku dospělého vyjde přibližně na 100 kun.  

Pláže

V jižní Dalmácii najdete všechny druhy pláží od skalnatých, po oblázkové až po ty, jejichž povrch tvoří jemný písek. Jsou tu pláže s dobrým zázemím pro turisty, lemované bary a útulnými kavárnami, ale v oblasti je celá řada míst, kde si budete moci vychutnat letní lenošení takřka o samotě. Půvabnými plážemi se pyšní poloostrov Pelješac nebo turisticky atraktivní Dubrovník, oblíbené pláže leží třeba na několik minut vzdáleném ostrově Lokrum.

Zájezdy do destinace Jižní Dalmácie

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

05.06. - 14.06.2020 9 080 Kč
13.06. - 20.06.2020 16 831 Kč
06.06. - 13.06.2020 3 790 Kč
13.06. - 20.06.2020 4 990 Kč
22.08. - 29.08.2020 5 790 Kč

Jižní Dalmácie - Všechny zájezdy

Jižní Dalmácie - Last minute

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat