Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Chorvatsko - mapa a průvodce

Chorvatsko je vyhledávaným dovolenkovým cílem evropských turistů všech generací. Tato středomořská země je skvělou volbou pro rodiny s dětmi, zamilované dvojice, nadšené sportovce i seniory. Průzračné Jaderské moře lemované borovicovými háji nebo strmými horskými štíty pohoří Velebit, víc než tisícovka romantických ostrovů, přírodní parky ve vnitrozemí a skvělá gastronomie dělají z Chorvatska jednu z nejoblíbenějších destinací mnoha Čechů. Přestože většina z nich míří hlavně na zdejší kamenné a oblázkové pláže, pozoruhodné jsou i místní antické památky, starobylá města plná křivolakých uliček nebo panenská příroda, kterou důvěrně známe z filmů s Vinnetuem.

Obecné

Chorvatsko se pyšní okouzlujícím pobřežím s průzračně čistou vodou. O Jaderském moři v Chorvatsku se tvrdí, že nejčistším v Evropě. Ostatně desetina území tvoří unikátní přírodní parky, mezi kterými vynikají národní parky Plitvická jezera, část ostrova Mljet se slanými jezery, na vodopády bohatý národní park Krka nebo souostroví Kornati. Země má rozhodně co nabídnout také milovníkům historie, celkem 7 památek je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Diokleciánův palác ve Splitu je významnou antickou památkou zbudovanou na přelomu 3. a 4. století jako přepychové sídlo někdejšího římského císaře Diokleciána. Historické město Dubrovník, jehož monumentální opevnění začalo vznikat už ve 14. století, je pokládáno za vůbec nejkrásnější přístav Středomoří. Ve městě Trogir lidé obdivují středověkou a barokní architekturu paláců, klášterů, kostelů nebo katedrály sv. Vincenta, Starigradské pole na ostrově Hvar je zase unikátním dokladem parcelace půdy v době, kdy Hvar kolonizovali Řekové. Dalšími světově významnými památkami jsou komplex byzantské Eufraisovy baziliky v Poreči, renesanční katedrála sv. Štěpána v Šibeniku nebo středověké náhrobní kameny Stećci nedaleko vesnic Cista Provo a Konavle.

Dějiny země ovlivnili Řekové i Římané, v 15. století ovládali území dnešní Istrie a Dalmácie Benátčané, o sto let později získali nadvládu nad jadranským pobřežím Turkové. Až v 18. století se země stala součástí rakouské monarchie. Konec druhé světové války znamenal pro Chorvaty vyhlášení samostatného státu. Ještě tentýž rok však projevili vůli vytvořit federaci se Srby a Slovinci. V roce 1929 vznikl společný stát Jugoslávie, jehož zánik přinesl až revoluční rok 1989. Tři roky na to Chorvaté vyhlásili samostatnost, ale ještě do poloviny 90. let zemi devastovala občanská válka. Dnes je Chorvatsko členským státem Evropské unie i dalších mezinárodních institucí.  

Chorvatské pobřeží patří se svými 1 244 ostrovy mezi nejčlenitější na světě. Ostrovy jako Hvar, Korčula, Krk, Lošinj, Cres, Rab nebo Brač vyhledávají k letnímu odpočinku i zábavě turisté nejen z Evropy. Při své plavbě po Jadranu se tu rády zastavují posádky plachetnic i luxusních jachet. Mezi další populární prázdninová letoviska patří historický Dubrovník a další přístavní města, jako jsou Zadar, Šibenik, Rijeka nebo Split. Kromě městských pláží si můžete užívat i pláže, kde budete mít zaručené soukromí. Ukrývají se třeba v zátokách ostrova Korčula nebo na písečném ostrově Lastovo. Oblázkové pláže jsou výsadou letoviska ostrova Brač nebo letoviska Brela, plné života jsou naopak pláže ostrova Pag. Mezi nejkrásnější pláže světa jsou v hlasováních turistů pravidelně zařazovány písečné pláže ostrova Dugi otok nebo Rajská pláž na Rabu.

Snad v žádném chorvatském městě nechybí ikonické věže kostelů, dlážděné uličky, ve kterých se snadno ztratíte. Spousta staveb vděčí za svou krásu zručnosti místních kameníků, přičemž tradice tohoto řemesla pochází z ostrova Brač.

Chorvatsko nabízí vše, co od dovolené u moře očekáváte. Pobyt Vám zpříjemní i místní pohostinní obyvatelé. V přímořských oblastech si skvěle pochutnáte na rybách a dalších darech moře, stojí za to ochutnat také pašticadu nebo vařené jehněčí. Na Istrii nebo v Dalmácii ochutnejte pršut, na ostrově Pag zase ovčí sýry. Ve vnitrozemí je typickou ingrediencí maso – zdejší delikatesou je pečená krůta s mlinci, pečená selátka a jehňata. Ze sladkostí vynikají ořechové, ovocné a makové koláče. To vše se sluší zapít dobrým chorvatským vínem, skvělá na vytrávení je ovocná pálenka rakije.

Fakta

Oficiální název

Chorvatská republika

Hlavní město

Záhřeb

Státní zřízení

Parlamentní republika

Náboženství

Křesťanství 94%, Islám 1,5%

Úřední jazyk

Chorvatština

Časový posun

Stejný čas jako v ČR

Vízová povinnost

Turistické požadavky:

  • Pro občany ČR platí při turistických cestách bezvízový styk. K cestě do země je potřebný platný cestovní pas či občanský průkaz. Dítě musí vlastnit svůj cestovní doklad.

Zájezdy Chorvatsko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Severní Dalmácie Od 940
Střední Dalmácie Od 629
Istrie Od 732
Kvarner Od 1 090
Jižní Dalmácie Od 1 718
Záhřeb Od 6 990
Vnitrozemí Od 990

Hlavní město

Hlavním a zároveň největším městem Chorvatska je Záhřeb, ve kterém žije zhruba 800 tisíc obyvatel. Leží na úpatí pohoří Medvednica na řece Sávě v severozápadní části země a je sídlem všech politických institucí a významným kulturním centrem. Zároveň je důležitým dopravním uzlem na cestě mezi Jaderským mořem a střední Evropou.

Nejznámějšími čtvrtěmi města jsou starobylé Horní město (Gradec) s Kaptolem a mladší Dolní město. Kouzelný Gradec neboli Horní město se řadí k nejzachovalejším historickým centrům v Chorvatsku. Právě tady naleznete sídlo chorvatské vlády a parlamentu. Gradec a Kaptol spojuje Kamenná brána ze 13. století s poutní svatyní s obrazem Panny Marie. Dolní město je především známé jako centrum kultury, obchodu a společenského života. Horní a Dolní město propojuje víc než 100 let stará lanová dráha, kterou lidé dodnes využívají, aby překonali výškový rozdíl mezi oběma městy. Trasa je dlouhá něco málo přes 60 metrů a jízda trvá opravdu chvilku.

Mezi další památky Horního města patří například gotický kostel sv. Martina, věž Lotrščak, kamenná brána, bánský dvůr nebo městské museum. Zajímavé expozice najdete také v technickém muzeu nebo v archeologickém muzeu, které se pyšní pozoruhodnými sbírkami egyptského a etruského umění. Kaptolu vévodí katedrála nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána, další neopominutelnou stavbou je arcibiskupský palác. Dolní město nabízí nekonečné procházky a relaxaci v rozsáhlém komplexu parků nebo v botanické zahradě. Můžete tu obdivovat budovu chorvatského národního divadla, hlavní nákupní tepnou je živé náměstí Bana Jelačiče. Prodloužený víkend v Záhřebu Vám na všechny jeho atrakce bude sotva stačit.

Zájezdy do města Záhřeb

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

04.12. - 07.12.2018 6 990 Kč
07.12. - 10.12.2018 6 990 Kč
04.12. - 07.12.2018 6 990 Kč
07.12. - 10.12.2018 6 990 Kč
23.08. - 26.08.2018 13 590 Kč

Měna, ceny

Chorvatskou oficiální měnou je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. Cizí měnu, například euro, lze směnit v bankách či směnárnách, na poštách nebo v hotelech. Obchody, restaurace, hotely, benzínové pumpy a další prodejní místa, kde lze platit platebními či kreditními kartami, jsou viditelně označeny nálepkami s logem přijímaných karet. Některé obchody přijímají jen tzv. embosované karty (s plasticky vyraženým jménem a číslem). Bankomaty k vybírání hotovosti jsou k dispozici ve všech městech a větších prázdninových letoviscích. Někteří ubytovatelé nebo restauratéři přijímají také eura, ale rozhodně se na to nelze spoléhat.

Ceny za ubytování začínají na 100 kunách za noc, za dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu zaplatíte kolem 800 kun za noc. Za jídlo v místní utratíte nejméně 60 kun, krátká cesta taxi Vás vyjde na přibližně 30 kun. Za pronájem auta na den si půjčovny účtují kolem 450 kun. Spropitné nemá v Chorvatsku daná pravidla, ale nepsaná etiketa praví nechat obsluze 10 % z útraty, pokud jste byli se servisem spokojeni.

Nákupy

Nejlevnější dovolenou v Chorvatsku seženete před a po sezoně. V období hlavní sezony, od července do září, bývají ceny o něco vyšší, nicméně stále příznivé. Potraviny, čerstvé ovoce a zeleninu je nejvýhodnější nakoupit v supermarketech a také na místních tržnicích, vždy ráno nebo večer. Pokud si chcete z dovolené přivézt tradiční suvenýr, máte na výběr z mnoha lákadel. Mezi nejčastější dárky patří kvalitní chorvatská vína. Doporučujeme červené víno Dingač z poloostrova Pelješac či trpčí Plavac z Hvaru, Bolu nebo Korčuly. Nikoho jistě neurazíte ani domácí rakijí či travaricí. Kvalitní jsou i výrobky ze zdejšího mléka, především různé druhy sýrů. Dále je Chorvatsko, především ostrov Hvar, známé svými levandulovými poli a pěstováním rozmarýnu. Mezi oblíbené dárkové předměty patří i vysoce kvalitní med, sušená šunka tzv. pršut, olivový olej, fíky, sůl nebo třeba různobarevné šátky, krajky či výrobky z korálů a mušlí.

Zájezdy Chorvatsko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Severní Dalmácie Od 940
Střední Dalmácie Od 629
Istrie Od 732
Kvarner Od 1 090
Jižní Dalmácie Od 1 718
Záhřeb Od 6 990
Vnitrozemí Od 990

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat