Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Severní Dalmácii

Obecné

Také severní Dalmácie, kterou zhruba vymezuje národní park Paklenica a na jihu malé letovisko Rogoznica, nabízí atraktivní turistické cíle – podél pobřeží najdete hned několik zachovalých středověkých městeček, mnoho ostrovů s panenskými zátokami nebo národní parky, kde si kromě pěší turistiky můžete užít třeba plavbu na raftech. Oblast vyhledávají mladí lidé, kteří se na dovolené chtějí především dobře bavit, ale i ti, kdo upřednostňují relaxaci v poklidném přímořském letovisku.

Hlavním městem oblasti je Zadar, jenž je proslulý mixem římské, benátské, ale i současné architektury. Právě procházkou po jeho centru si můžete udělat dobrou představu o pestré dalmatské historii.  Z místního přístavu vyplouvají pravidelné lodní linky na ostrovy Dugi Otok, Silba nebo Olib, jejichž klidné rybářské vesnice a pláže nabízejí ideální prostředí pro rekreanty, kteří se chtějí vyhnout davům. Pouhých 15 kilometrů odsud se nalézá ostrovní město Nin, kdysi sídlo chorvatských králů a důležité středisko obchodníků se solí. Ještě jižněji leží další populární město Šibenik, jeho historickému centru vévodí nádherná katedrála z 15. století a je to dobrý výchozí bod pro poznávací zájezdy či výlet do národního parku Krka. Další chloubou regionu je členité souostroví Kornati, které bylo v roce 1980 vyhlášeno národním parkem. Plavbu mezi neobydlenými ostrovy a ostrůvky vyhledávají posádky jachet i plachetnic, dechberoucí je ale také pohled z výšky. Zejména horolezce a milovníky náročnějších výšlapů láká národní park Paklenica, který je součástí pohoří Velebit. Hlavními přírodními skvosty jsou zdejší hluboké kaňony Mala a Velika Paklenica nebo podzemní krasové jeskyně. 

Zdejší obyvatelé jsou přesvědčeni, že život si nejlépe užijete beze shonu a stresu, nejlépe u dobrého jídla, vína a tradiční hudby. Stejně jako jinde na pobřeží Jadranu také tady se v restauracích připravují čerstvé mořské speciality, receptům vnitrozemí zase dominuje jehněčí a vepřové na rožni nebo zvěřina. Obě kuchyně, přímořskou i vnitrozemskou, můžete ochutnat třeba v městečku Skradin, které je vstupní branou do národního parku Krka. Specialitou šéfkuchařů jsou tu úhoři, kteří se loví v horní části řeky Krka, nebo dort pečený z jemně drcených ořechů. Podél pobřeží se daří hroznovému vínu, proto jsou zde zakládány nové vinice. Chcete-li ochutnat nejznámější lokální víno, hledejte etiketu vinařství Babić.

Dovolená v severní Dalmácii je ideální pro všechny bez rozdílu věku. Je jen na Vás, zda budete odpočívat na pláži, poznávat krásy oblasti a historii měst či trávit svoji dovolenou aktivním odpočinkem.

Co navštívit v okolí

Národní park Krka

Koupání v peřejích nebo přímo pod vodopády si v Chorvatsku užijete v národním parku Krka, který se rozprostírá podél kaňonu stejnojmenné řeky. Turisté si oblíbili plavby výletními loděmi, které Vás dopraví k Rošskému vodopádu nebo na malý ostrov Visovac, kde si můžete prohlédnout františkánský klášter s muzeem zaměřeným na církevní artefakty. Vyjížďku po řece Krka můžete začít třeba v městečku Skradin. Téměř padesátimetrový výškový rozdíl překonávají nejznámější Skradinské vodopády, součástí hlavní prohlídkové trasy je také zastávka ve stále funkčních mlýnech. Nádherné přírodní scenérie posloužily jako kulisa kultovního seriálu Hra o trůny. Vstupné do národního parku se liší dle sezony, dospělí tu v okrajových měsících roku zaplatí 30 kun, zatímco v červenci a v srpnu vyjde celodenní vstup na 180 kun. Nejlépe se sem dostanete z města Šibenik.  

Zadar

Zadar je hlavním městem severní Dalmácie od nepaměti. Centrem někdejší římské kolonie bylo hlavní náměstí, kde jsou dodnes k vidění pozůstatky antických staveb s impozantní siluetou kostela svatého Donáta z 9. století. Jeho raně románská architektura nemá na území Chorvatska obdoby. Přestože mnoho historicky cenných staveb podlehlo během 2. světové války bombovým náletům, je v Zadaru stále co objevovat. Vedle historické architektury jsou hlavními městskými atrakcemi dvě moderní umělecké instalace od místního architekta Nikola Bašiće. Zaposlouchejte se do Mořských varhan, které rozehrávají mořské vlny, nebo vzdejte hold planetám sluneční soustavy u skleněného díla Pozdrav slunci.

Pag

Oproti jiným chorvatským ostrovům je Pag unikátní svým narůžovělým povrchem, který tak trochu připomíná barvu planety Mars. Pomineme-li nádherné písečné a oblázkové pláže, je ostrov známý také četnými stády ovcí, jež spásají zdejší solné půdy a z jejich mléka pak vzniká delikátní pažský sýr. Krajina v nejsevernější části ostrova je porostlá tisíci let starými olivovými háji, o které dodnes s úctou pečují zdejší rodiny. Mezi další jedinečné kulturní dědictví ostrova patří ruční výroba krajek a každoroční karneval plný masek a tance. Atypická krása Pagu nezůstala bez povšimnutí a v letní sezóně je ostrov vyhledávaným cílem mladých, které sem lákají klubové i venkovní party na pláži Zrče. 

Národní park Paklenica

Podstatnou část národního parku Paklenica tvoří strmé štíty pohoří Velebit, husté lesy, hluboké soutěsky i podzemní jeskyně. Je to ráj pro všechny, které baví dobrodružství a sport. Stěny soutěsek Velika a Mala Paklenica zdolávají horolezci, pěší si tu mohou užít túry vedoucí od slunného pobřeží až ke stinným stezkám subalpinských lesů. Bohatou krápníkovou výzdobu můžete obdivovat v jeskyni Manita Peć. Cesta k ní je poměrně strmá, ale její krása za námahu rozhodně stojí. Paklenica je také častým cílem poznávacích zájezdů po Chorvatsku. V parku se můžete ubytovat v některé ze zdejších horských chat, případně můžete kempovat v místním tábořišti. 

Nin

Historicky první hlavní město Chorvatů, situované na okraji laguny u ústí řeky Miljašić Jaruga, Vám okamžitě učaruje. Nin se může pochlubit řadou středověkých kostelů i zachovanými městskými hradbami. Jeho největší bohatství se ale odjakživa ukrývalo v mořské soli, ostatně solná pole jsou tu k vidění dodnes. O významu Ninu coby rezidence prvních chorvatských králů svědčí také existence biskupské hrobky z roku 879.  Město stojí na malém ostrově a s pevninou ho propojují hned dva mosty. Zdejší poklidné písčité pláže sem přivádějí hlavně rodiny s dětmi.

Národní park Kornati

Západně od ostrova Murter se nachází na devět desítek krasových ostrovů Kornati, které jsou od roku 1980 chráněným národním parkem. Dříve tu rostly husté lesy, které ale byly kvůli zakládání pastvin pro ovce vypalovány, dnes jsou ostrovy téměř bez života. Kornati původně patřili zadarským šlechticům, kteří dovolili rolníkům z ostrova Murter, aby zde chovali dobytek a sázeli olivovníky. Na oplátku pak museli šlechtě pravidelně dodávat sýry a olivový olej. Později se ostrovy dostaly do vlastnictví Murteranů a je tomu tak i dnes, ale nikdo z nich tu celoročně nepobývá. Kornati jsou vyhledávanou lokalitou u jachtařů, na ostrovech Piškera a Žut byly proto vybudovány moderní mariny. Díky průzračně čisté vodě je národní park také skvělým místem pro potápění.

Pláže

Pláže

Mnoho písčitých a oblázkových pláží v severní Dalmácii se dostalo do nejednoho „top“ žebříčku. Řada z nich se navíc pyšní modrou vlajkou, která je známkou čistoty moře a dobrého zázemí pro návštěvníky. Mezi nejznámější pláže v oblasti patří písčitá pláž Zaton nedaleko Zadaru, městské pláže v okolí letoviska Biograd, velmi atraktivní je také pláž Zrče na ostrově Pag, na kterou i po západu slunce míří mnoho lidí za hudbou a zábavou. Dostatek písčitých pláží s mělkými zátokami najdete také na ostrově Murter, nejpopulárnější je pláž Sanica v jižní části ostrova. Tyto pláže jsou vyhledávané rodinami s dětmi hlavně díky pozvolnému vstupu do moře.

Zájezdy do destinace Severní Dalmácie

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

02.06. - 09.06.2020 2 245 Kč
06.06. - 13.06.2020 2 495 Kč
06.06. - 13.06.2020 3 295 Kč
06.06. - 13.06.2020 3 795 Kč
02.06. - 09.06.2020 3 795 Kč

Severní Dalmácie - Všechny zájezdy

Severní Dalmácie - Last minute

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat