Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Egypt

Láká vás hřejivé slunce, nekonečně dlouhé písčité pláže, moře čistější a jasnější než samotný křišťál? Pak neváhejte
a vydejte se do Egypta, do země faraónů a hieroglyfů, do ráje pro potápěče i pro výletníky se šnorchlem, pro vášnivé cestovatele lačnící po poznání, ale i pro klienty milující výhradně opalování, moře, pláž a luxusní hotely. A nejlepší na tom všem je, že takovou dovolenou si můžete díky stálosti počasí na africkém kontinentu užívat po celý rok. Tak neváhejte a směle se s námi vydejte na dovolenou do stále slunného Egypta.

Obecné

Na severozápadě afrického kontinentu se nachází neobyčejná arabská země, Egypt. Kouzlo země faraónů nejspíše spočívá v jeho bohaté historii, ale i poloze a rozloze. Vždyť Egypt sousedí na severovýchodě s Izraelem, na západě s Libyí a na jihu se Súdánem. Severní část omývá Středozemní moře, východní pobřeží lemuje krásné a na podmořský život bohaté Rudé moře s vyhlášenými letovisky Hurghada, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh na Sinajském poloostrově. Mezi egyptskou pevninou a Sinajem se nachází proslulý Suezský průplav, díky kterému lodě uspoří hodně času, neboť nemusí obeplouvat celou Afriku.

Ve své majestátní rozloze (více než 1 milion km2) zaujímá drtivou většinu poušť Sahara, a to více než 95% celkové plochy. Vodní plochy je zde méně než 1% plochy. Větší vláhu nepřináší ani déšť, neboť Egypt se nachází v tropickém až subtropickém pásu, který je skoupý na přeháňky. Čím více na jih se vydáte, tím budou menší teplotní výkyvy mezi dnem a nocí a létem a zimou. Teplé slunné počasí zde vládne po celý rok, proto je Egypt vhodný pro celoroční dovolenou u moře. Slunce svítí jasně více než 300 dnů v roce. Moře nabízí stálou teplotu od 23°C do 27°C, denní teploty jsou celoročně od 26°C do 34°C, jen na jaře mohou teploty spadnout v noci i k 15°C. I přes velmi suché podnebí a nehostinnou poušť se zde daří některým plodinám, např. tady pěstují brambory, luštěniny, cukrovou třtinu apod. Daří se tu ale i banánovníkům, citrusům, datlím nebo olivovníkům atd. Úrodná jsou místa hlavně kolem životadárné řeky Nil, jež se jako had vine celým Egyptem z jihu na sever.

Ovšem hlavním lákadlem, proč vycestovat do Egypta, nejsou plodiny, ale arabská strava, nádherné moře plné barevného podmořského života, letoviska, pyramidy a odkazy na bohatou egyptskou historii. Egypt zaznamenal první známky o trvalejším osídlení už 10 000 let př. n. l., jako funkční a sjednocený stát vystupuje Egypt už v době zhruba 3 000 př. n. l., kdy se začalo se stavbou prvních pyramid, impozantních typických egyptských staveb. Po celou dobu fungování egyptského státu vedl zemi panovník, faraón. Mezi nejznámější patří zajisté Džoser, Cheops, Tutanchamon, Amenhotep či královna Hatšepsut nebo Kleopatra, pod kterými v drtivé většině případů země vzkvétala. Toto platilo až do doby, kdy se země zmocnil Alexandr Makedonský, ten mj. v roce 332 př. n. l. založil na severu Egypta město Alexandria, které se může pochlubit nádhernou evropskou antickou architekturou. Po jeho smrti se časem dostal Egypt pod nadvládu římského impéria. Až v 7. st. našeho letopočtu dobyli Arabové Egypt a pro místní nastala doba rozšiřování a utužování arabské víry.

Během dlouhých tisíciletí zanechali panovníci spoustu památek, význačných staveb, ať už v podobě pyramid, krásné Sfingy, paláců či majestátních hrobek. Ta nejznámější místa navštívíte během poznávacích zájezdů a výletů. Největším lákadlem a lahůdkou pro všechny turisty je jistě Luxor, údajně nejstarší město egyptské říše. Ve městě je toho k vidění neskutečné množství, od chrámového komplexu Karnak, Údolí králů a Údolí královen, chrám královny Hatšepsut, Memnonovy kolosy nebo muzeum mumifikace či Luxorské muzeum. Památky jsou velmi zachovalé, vzhledem k víře v posmrtný život se místní výborně starali o chrámy a pohřebiště svých vladařů. Konkrétně Memnonovy kolosy, více než 16 m vysoké sochy, které představují faraona Amenhotepa III., střežily kdysi vchod do obrovského chrámu, který se díky nedokonalému zpracování stavebního materiálu dodnes nedochoval. Tento skvost je velmi dobře dostupný z letoviska Hurghada (asi 280 km jízdy) nebo z Marsa Alam (přibližně 350 km). Nedaleko Luxoru se nachází nejlidnatější oáza v Egyptě, Kharga. Údolí plné zeleně, ale i budov a automobilů, čítá na 100 000 stálých obyvatel. Jižním směrem se nachází oblast Asuán, jež je na povodí Nilu. Jedná se o velmi teplou lokalitu, kde i v zimě jsou vysoké denní teploty atakující hranici téměř 30°C. V okolí je Asuánská přehrada či několik památek, např. i ohromný nedokončený obelisk královny Hatšepsut ze žuly, která se tady těžila. Dalšími takovými perličkami jsou Abú Simbel, chrámy bohů, královské pohřebiště v Sákkaře nebo třeba hlavní město Káhira s nedalekými pyramidami a neskutečnou Sfingou. Za nádhernou podmořskou přírodou se vydejte na ostrov Hamata z Marsa Alam nebo Giftun z Hurghady, oba ostrovy poskytují báječné podmínky na potápění.

Po absolvování výletů za poznáním vás jistě dožene hlad, doporučujeme vám ochutnat místní arabskou kuchyni, světově proslulý kebab nebo falafell (kořeněné cizrnové karbanátky) či sladkou tečku baklava (máslem a cukrem/medem hojně prolité upečené listové těsto s ořechy). Arabská kuchyně je plná zeleniny, luštěnin, rýže, voňavého koření a masa (samozřejmě kromě vepřového). Dalšími přílohami k pečeným masům jsou pak zejména arabský chléb aysh a pita. Osvěžení místní nacházejí v čaji, často pijí ibiškový, černý nebo mátový. Alkohol jako takový muslimové nepijí, ovšem v hotelech pro turisty jsou připravené i alkoholické nápoje.

Hotelové komplexy nabízí v rámci all inclusive v Egyptě nejčastěji mezinárodní stravu doplněnou o arabskou kuchyni. Zkrátka jedinečné památky, archeologické lahůdky, vynikající strava, celoroční koupání a šnorchlování v moři, to vše dělá z Egypta dokonalou destinaci ke strávení zasloužené odpočinkové dovolené.

Fakta

Oficiální název

 Egyptská arabská republika

Hlavní město

Káhira

Státní zřízení

Jednotná parlamentně prezidentská republika

Náboženství

 90% islám, 10% křesťanství

Úřední jazyk

 Arabština

Časový posun

+1 hodina (zimní čas), +2 hodiny (letní čas)

Vízová povinnost

Turistické vízum požadavky:

  • cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců od návratu z Egypta
  • vyplněný formulář
  • 2x fotografie pasového formátu s bílým pozadím
  • rezervace ubytování
  • rezervaci zpáteční letenky
  • každá osoba musí mít vlastní platný cestovní doklad, a to včetně těch nejmenších dětí

Platnost:

  • 30 dní od příletu

Doba vyřízení:

  • po příletu / 1 týden přes ambasádu

Zájezdy Egypt

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Sharm El Sheikh Od 6 717
Hurghada Od 6 280
Marsa Alam Od 5 990
Taba Od 8 490
Káhira Od 11 690

Hlavní město

Káhiru, „matku měst“, musíte během dovolené navštívit. Ať už během výletu z Hurghady nebo Sharm El Sheikhu či během poznávacího zájezdu do Egypta. Jedná se o nejvýznamnější město celé země a nejlidnatější město Afriky, nabízí i s okolními předměstími více než 20 miliónů obyvatel. V samotném centru arabského města je několik čtvrtí s prvky křesťanskými a římskými, ale i s architekturou moderní doby včetně mrakodrapů. Ne nadarmo má proto Káhira přezdívku „matka měst“. Metropole leží v severní části Egypta a životadárný Nil ji rozděluji na dvě části, západní a východní. Na západním břehu se nachází lokalita Gíza, která proslula jako jeden ze sedmi divů světa. Stojí zde totiž tři slavné pyramidy (nejslavnější Velká Cheopsova pyramida) a Sfinga, kráska s kočičím tělem, lidskou hlavou a s uraženým nosem. V okolí jsou k vidění i menší pyramidy, nekropole, muzea apod. Na východní straně se nachází nejvíce památek, které byste určitě měli navštívit během prohlídky Káhiry. Velmi významnou stavbou je více než tisíc let stará mešita Al-Azhar, ke které byla přistavěna univerzita. Ta je druhou nejstarší univerzitou na světě, do dnešní doby stále funguje zejména jako centrum studií islámu. Další velmi zajímavou zastávkou by měla být rozlehlá Citadela ze 12 st., kterou tvoří komlex několika mešit, z nichž nejznámější je určitě Alabastrová mešita se zářivě bílými stěnami. Spoustu suvenýrů a zážitků s milými místními obyvateli zažijete během nakupování a smlouvání na nejslavnějším a největším bazaru Chán al-Chalílí v Islámské Káhiře. Tento trh funguje už od 14. st. a jedná se o místo s nepřeberným množstvím potravin, zboží i suvenýrů, a to i přesto, že bazar je zaměřený primárně pro místní. Celá tato oblast staré Islámské Káhiry patří na seznam světového dědictví UNESCO.

Obrovské velkoměsto můžete spatřit jako na dlani z Káhirské věže, která je vystavená až do výšky zhruba 187 m. Najdete ji na Nilu na ostrůvku Gezira poblíž několika muzeí, sportovního centra nebo budovy opery. Váš čas si jistě zaslouží i Egyptské muzeum, jež nabízí více než 130 000 artefaktů odkazujících na bohatou historii země. Zde je mj. k vidění dokonce mumie faraóna Tutanchámona. Vynechat byste neměli ani návštěvu královského pohřebiště v Sakkáře, jež je plné starobylých pyramid. Tato unikátní lokalita se nachází asi 30 km jižním směrem od hlavního města. Po krásném a náročném prozkoumávání Káhiry nezapomeňte doplnit prázdné žaludky třeba místními pochoutkami. Vynikající arabskou a středomořskou stravu nabízí proslulá restaurace Sabaya nedaleko Káhirské věže. Na Geziře, na severu ostrůvku, vás místní pohostí v restauraci Sequoia vybranými arabskými pokrmy. Jen nedaleko, na východním břehu Nilu najdete podnik Birdcage s menu složeným z asijských pochutin.

Zájezdy do města Káhira

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

30.05. - 02.06.2019 11 690 Kč
27.06. - 30.06.2019 11 690 Kč
06.06. - 09.06.2019 11 690 Kč
05.09. - 08.09.2019 11 690 Kč
20.06. - 23.06.2019 11 690 Kč

Měna, ceny

Až přiletíte do Egypta, mějte u sebe připravené americké dolary, britské liry či euro na výměnu za egyptskou měnu. Tou je egyptská libra EGP, 1 libra se dále dělí na piastry. Papírová egyptská měna je v hodnotách 25 a 50 piastrů a 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 liber, mince mají hodnotu 5, 10, 25 piastrů a 1 libru. Peníze si turisté mohou vyměnit ve velkých hotelech, bankách a směnárnách. Důležité je uschovat si doklad o směně, jinak nebudou mít cestující možnost si peníze z egyptské měny vyměnit nazpět. V pátek mívají banky zavřeno. Platby kartou jsou v Egyptě možné zejména ve velkých hotelech a ve větších obchodech. Na trzích, bazarech i stáncích je nutné platit pouze hotově.

V Egyptě je zvykem a „povinností“ dávat spropitné, jinak to může být považováno za urážku. „Bakšiš“ se dává zpravidla pokojským nebo nosičům zavazadel, pro průvodce je často organizováno bakšišné vedoucím zájezdu. Samozřejmě i v Egyptě je možné vybírat peníze z bankomatu, ovšem bankomatů je relativně málo, a tak doporučujeme mít u sebe hlavně hotovost.

Nákupy

Ceny v Egyptě jsou zpravidla přívětivější než v České republice. Velmi levnými jsou tady zejména pohonné hmoty, ale přijatelné jsou i ceny za balenou vodu a potraviny. Ceny v restauracích jsou taktéž příjemné, hlavní chod bývá účtován kolem 4 – 5 USD, balená voda nebo limonády kolem 0,50 USD. Nejčastěji se ale v Egyptě nakupuje na trzích a stáncích koření (koriandr, kmín, máta apod.), šperky a oblečení, vodní dýmky či papyrus. Dále různé dřevěné sošky, vyřezávané pyramidy a velbloudy nebo orientální ozdoby. Z oblečení pak různé šátky, šály nebo předměty z kůže. Jedno důležité pravidlo u jakéhokoli nakupování na trhu – smlouvejte! Zboží nabízejí prodavači předražené a je tedy nutné usmlouvat nižší cenu. Zpravidla se začíná na třetině ceny. Odměnou za vaši vytrvalost a soutěživost vám bude úsměv prodavače a také suvenýr za nízkou cenu.

Zájezdy Egypt

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Sharm El Sheikh Od 6 717
Hurghada Od 6 280
Marsa Alam Od 5 990
Taba Od 8 490
Káhira Od 11 690

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat