Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Egypt

Láká vás hřejivé slunce, nekonečně dlouhé písčité pláže a moře čistější, než samotný křišťál? Pak neváhejte a vydejte se do Egypta. Do země faraónů a hieroglyfů, do ráje pro potápěče, pro vášnivé cestovatele lačnící po poznání, ale i pro klienty milující opalování, moře, pláž a komfortní hotely. Nejlepší na tom všem je, že takovou dovolenou si můžete díky stálosti počasí na africkém kontinentu užívat po celý rok. Neváhejte a směle se s námi vydejte na dovolenou do slunného Egypta.

Obecné

Na severozápadě afrického kontinentu se nachází neobyčejná arabská země, Egypt. Kouzlo země faraónů nejspíše spočívá v jeho bohaté historii, ale i poloze a rozloze. Egypt sousedí na severovýchodě s Izraelem, na západě s Libyí a na jihu se Súdánem.

Severní část omývá Středozemní moře, východní pobřeží lemuje krásné a na podmořský život bohaté Rudé moře s vyhlášenými letovisky HurghadaMarsa Alam nebo Sharm El Sheikh na Sinajském poloostrově. Mezi egyptskou pevninou a Sinajem se nachází proslulý Suezský průplav.

Místní klima

Ve své majestátní rozloze (více než 1 milion km2) zaujímá drtivou většinu poušť Sahara, a to více než 95% celkové plochy. Vodních ploch je zde méně než 1 %. Vláhu nepřináší ani déšť, neboť Egypt se nachází v tropickém až subtropickém pásu, který je skoupý na přeháňky. Čím více na jih se vydáte, tím budou menší teplotní výkyvy mezi dnem a nocí a létem a zimou.

Teplé slunné počasí zde vládne po celý rok, proto je Egypt vhodný pro celoroční dovolenou u moře. Slunce svítí jasně více než 300 dnů v roce. Moře nabízí stálou teplotu od 23 °C do 27 °C, denní teploty jsou celoročně od 26 °C do 34 °C, jen na jaře mohou teploty spadnout v noci i k 15 °C.

I přes velmi suché podnebí a nehostinnou  poušť se zde daří některým plodinám. Pěstují se brambory, luštěniny a cukrová třtina. Daří se tu ale i banánovníkům, citrusům, datlím nebo olivovníkům. Úrodná jsou místa hlavně kolem řeky Nil, jež se jako had vine celým Egyptem z jihu na sever.

Historie Egypta

Hlavním lákadlem, proč vycestovat do Egypta, nejsou plodiny, ale nádherné moře plné barevného podmořského života, letoviska, pyramidy a odkazy na bohatou egyptskou historii. Egypt zaznamenal první známky o trvalejším osídlení už 10 000 let př. n. l., jako funkční a sjednocený stát vystupuje Egypt už v době zhruba 3 000 př. n. l., kdy se začalo se stavbou prvních pyramid, impozantních egyptských staveb. Po celou dobu fungování egyptského státu vedl zemi faraón.

Mezi nejznámější patří zajisté DžoserCheopsTutanchamonAmenhotep či královna Hatšepsut nebo Kleopatra, pod kterými země vzkvétala. Toto platilo až do doby, kdy se země zmocnil Alexandr Makedonský, ten mj. v roce 332 př. n. l. založil na severu Egypta město Alexandria, které se může pochlubit nádhernou antickou architekturou. Po jeho smrti se časem dostal Egypt pod nadvládu římského impéria. Až v 7. století našeho letopočtu dobyli Arabové Egypt a pro místní nastala doba rozšiřování arabské víry.

Během dlouhých tisíciletí zanechali panovníci spoustu památek, význačných staveb, ať už v podobě pyramid, svůdné Sfingy, paláců či majestátních hrobek. Ta nejznámější místa navštívíte během poznávacích zájezdů a výletů. Největším lákadlem a lahůdkou pro všechny turisty je jistě Luxor, údajně nejstarší město egyptské říše.

Ve městě je toho k vidění neskutečné množství. Od chrámového komplexu KarnakÚdolí králů a Údolí královen, chrám královny HatšepsutMemnonovy kolosy nebo muzeum mumifikace či Luxorské muzeum.

Jedinečná místa k poznání

Památky jsou velmi zachovalé. Vzhledem k víře v posmrtný život se místní výborně starali o chrámy a pohřebiště svých vladařů.
 Memnonovy kolosy, více než 16 metrů vysoké sochy, které představují faraona Amenhotepa III., střežily kdysi vchod do obrovského chrámu, který se díky nedokonalému zpracování stavebního materiálu dodnes nedochoval. Tento skvost je velmi dobře dostupný z letoviska Hurghada nebo z Marsa Alam.

Jižním směrem se nachází oblast Asuán, jež je na povodí Nilu. Jedná se o velmi teplou lokalitu, kde i v zimě jsou vysoké denní teploty atakující hranici téměř 30°C. V okolí je Asuánská přehrada či několik památek, např. nedokončený obelisk královny Hatšepsut ze žuly.

 Dalšími takovými perličkami jsou Abú Simbel, chrámy bohů, královské pohřebiště v Sákkaře nebo třeba hlavní město Káhira s nedalekými pyramidami a známou Sfingou.

Za nádhernou podmořskou přírodou se vydejte na ostrov Hamata z Marsa Alam, Sharm El Sheikhu nebo ostrov Giftun z Hurghady. Tyto destinace nabízejí skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování a jistě si odvezete nezapomenutelné zážitky a fotografie z podmořského světa.

Místní kuchyně

Po absolvování výletů za poznáním vás jistě dožene hlad, doporučujeme vám ochutnat místní arabskou kuchyni, světově proslulý kebab nebo falafell (kořeněné cizrnové karbanátky) či sladkou tečku baklava (máslem a cukrem/medem hojně prolité upečené listové těsto s ořechy).

Arabská kuchyně je plná zeleniny, luštěnin, rýže, voňavého koření a masa (samozřejmě kromě vepřového). Dalšími přílohami k pečeným masům jsou pak zejména arabský chléb aysh a pita. Místní obyvatelé nacházejí osvěžení v čaji. Často pijí  ibiškový, černý nebo mátový. Alkohol muslimové nepijí, ovšem v hotelech pro turisty jsou alkoholické nápoje k dispozici.

 

Fakta

Oficiální název

 Egyptská arabská republika

Hlavní město

Káhira

Státní zřízení

Jednotná parlamentně prezidentská republika

Náboženství

 90% islám, 10% křesťanství

Úřední jazyk

 Arabština

Časový posun

+1 hodina (zimní čas), +2 hodiny (letní čas)

Vízová povinnost

Turistické vízum požadavky:

  • cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců od návratu z Egypta
  • vyplněný formulář
  • 2x fotografie pasového formátu s bílým pozadím
  • rezervace ubytování
  • rezervaci zpáteční letenky
  • každá osoba musí mít vlastní platný cestovní doklad, a to včetně těch nejmenších dětí

Platnost:

  • 30 dní od příletu

Doba vyřízení:

  • po příletu / 1 týden přes ambasádu

Zájezdy Egypt

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Hurghada Od 6 791,2
Marsa Alam Od 8 290
Sharm El Sheikh Od 14 490
Taba Od 15 119
Marsa Matruh Od 17 459
Ain Shokhna Od 19 919
Káhira Od 21 370

Hlavní město

Káhiru, „matku měst“, musíte během dovolené v Egyptě jistě navštívit. Ať už během výletu z Hurghady nebo Sharm El Sheikhu, či během poznávacího zájezdu. Jedná se o nejvýznamnější město celé země a nejlidnatější město Afriky. I s okolními předměstími má více než 20 miliónů obyvatel.

Matka měst

V samotném centru arabského města je několik čtvrtí s prvky křesťanskými a římskými, ale i s architekturou moderní doby, včetně mrakodrapů. Metropole leží v severní části Egypta a životadárný Nil ji rozděluji na dvě části, západní a východní.

Na západním břehu se nachází lokalita Gíza, která proslula jako jeden ze sedmi divů světa. Stojí zde totiž tři slavné pyramidy (nejslavnější Velká Cheopsova pyramida) a Sfinga, kráska s kočičím tělem a lidskou hlavou. V okolí jsou k vidění i menší pyramidy, nekropole, muzea apod.

Na východní straně se nachází nejvíce památek, které byste určitě měli navštívit během prohlídky Káhiry. Velmi významnou stavbou je více než tisíc let stará mešita Al-Azhar, ke které byla přistavěna univerzita. Ta je druhou nejstarší univerzitou na světě, do dnešní doby stále funguje zejména jako centrum studií islámu.

Další velmi zajímavou zastávkou je rozlehlá Citadela z 12. století, kterou tvoří komplex několika mešit, z nichž nejznámější je Alabastrová mešita se zářivě bílými stěnami.

Nebojte se smlouvat

Spoustu suvenýrů a zážitků s místními obyvateli zažijete během nakupování a smlouvání na největším bazaru Chán al-Chalílí v Islámské Káhiře. Tento trh funguje už od 14. století a jedná se o místo s nepřeberným množstvím potravin, zboží i suvenýrů. Celá tato oblast staré Islámské Káhiry patří na seznam světového dědictví UNESCO.

Zajímavá místa

Celé město můžete krásně spatřit z Káhirské věže, která je vystavená až do výšky zhruba 187 metrů. Najdete ji na Nilu na ostrůvku Gezira poblíž několika muzeí, sportovního centra nebo budovy opery.

Váš čas si jistě zaslouží i Egyptské muzeum, jež nabízí více než 130 000 artefaktů odkazujících na bohatou historii země. Zde je k vidění mumie faraóna Tutanchámona.
Vynechat byste neměli ani návštěvu královského pohřebiště v Sakkáře, jež je plné starobylých pyramid. Tato unikátní lokalita se nachází asi 30 km jižním směrem od hlavního města.

Místní kuchyně

Po krásném prozkoumávání Káhiry nezapomeňte doplnit prázdné žaludky. Třeba místními pochoutkami. Vynikající arabskou a středomořskou stravu nabízí proslulá restaurace Sabaya nedaleko Káhirské věže. Na Geziře vás místní pohostí v restauraci Sequoia vybranými arabskými pokrmy. Jen nedaleko, na východním břehu Nilu najdete podnik Birdcage s menu složeným z asijských pochutin.

 

Zájezdy do města Káhira

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

16.03. - 23.03.2024 21 370 Kč
09.03. - 16.03.2024 21 370 Kč
13.03. - 20.03.2024 21 370 Kč
20.03. - 27.03.2024 21 370 Kč
06.03. - 13.03.2024 21 370 Kč

Měna, ceny

Až přiletíte do Egypta, mějte u sebe připravené americké dolary, britské liry či euro na výměnu za egyptskou měnu. Tou je egyptská libra EGP, 1 libra se dále dělí na piastry. Papírová egyptská měna je v hodnotách 25 a 50 piastrů a 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 liber, mince mají hodnotu 5, 10, 25 piastrů a 1 libru. Peníze si turisté mohou vyměnit ve velkých hotelech, bankách a směnárnách. Důležité je uschovat si doklad o směně, jinak nebudou mít cestující možnost si peníze z egyptské měny vyměnit nazpět. V pátek mívají banky zavřeno. Platby kartou jsou v Egyptě možné zejména ve velkých hotelech a ve větších obchodech. Na trzích, bazarech i stáncích je nutné platit pouze hotově.

V Egyptě je zvykem a „povinností“ dávat spropitné, jinak to může být považováno za urážku. „Bakšiš“ se dává zpravidla pokojským nebo nosičům zavazadel, pro průvodce je často organizováno bakšišné vedoucím zájezdu. Samozřejmě i v Egyptě je možné vybírat peníze z bankomatu, ovšem bankomatů je relativně málo, a tak doporučujeme mít u sebe hlavně hotovost.

Nákupy

Ceny v Egyptě jsou zpravidla přívětivější než v České republice. Velmi levnými jsou tady zejména pohonné hmoty, ale přijatelné jsou i ceny za balenou vodu a potraviny. Ceny v restauracích jsou taktéž příjemné, hlavní chod bývá účtován kolem 4 – 5 USD, balená voda nebo limonády kolem 0,50 USD. Nejčastěji se ale v Egyptě nakupuje na trzích a stáncích koření (koriandr, kmín, máta apod.), šperky a oblečení, vodní dýmky či papyrus. Dále různé dřevěné sošky, vyřezávané pyramidy a velbloudy nebo orientální ozdoby. Z oblečení pak různé šátky, šály nebo předměty z kůže. Jedno důležité pravidlo u jakéhokoli nakupování na trhu – smlouvejte! Zboží nabízejí prodavači předražené a je tedy nutné usmlouvat nižší cenu. Zpravidla se začíná na třetině ceny. Odměnou za vaši vytrvalost a soutěživost vám bude úsměv prodavače a také suvenýr za nízkou cenu.

Zájezdy Egypt

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Hurghada Od 6 791,2
Marsa Alam Od 8 290
Sharm El Sheikh Od 14 490
Taba Od 15 119
Marsa Matruh Od 17 459
Ain Shokhna Od 19 919
Káhira Od 21 370

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat