Obecné
Na severozápadě afrického kontinentu se nachází neobyčejná arabská země, Egypt. Kouzlo země faraónů nejspíše spočívá v jeho bohaté historii, ale i poloze a rozloze. Egypt sousedí na severovýchodě s Izraelem, na západě s Libyí a na jihu se Súdánem.
Severní část omývá Středozemní moře, východní pobřeží lemuje krásné a na podmořský život bohaté Rudé moře s vyhlášenými letovisky Hurghada, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh na Sinajském poloostrově. Mezi egyptskou pevninou a Sinajem se nachází proslulý Suezský průplav.
Místní klima
Ve své majestátní rozloze (více než 1 milion km2) zaujímá drtivou většinu poušť Sahara, a to více než 95% celkové plochy. Vodních ploch je zde méně než 1 %. Vláhu nepřináší ani déšť, neboť Egypt se nachází v tropickém až subtropickém pásu, který je skoupý na přeháňky. Čím více na jih se vydáte, tím budou menší teplotní výkyvy mezi dnem a nocí a létem a zimou.
Teplé slunné počasí zde vládne po celý rok, proto je Egypt vhodný pro celoroční dovolenou u moře. Slunce svítí jasně více než 300 dnů v roce. Moře nabízí stálou teplotu od 23 °C do 27 °C, denní teploty jsou celoročně od 26 °C do 34 °C, jen na jaře mohou teploty spadnout v noci i k 15 °C.
I přes velmi suché podnebí a nehostinnou poušť se zde daří některým plodinám. Pěstují se brambory, luštěniny a cukrová třtina. Daří se tu ale i banánovníkům, citrusům, datlím nebo olivovníkům. Úrodná jsou místa hlavně kolem řeky Nil, jež se jako had vine celým Egyptem z jihu na sever.
Historie Egypta
Hlavním lákadlem, proč vycestovat do Egypta, nejsou plodiny, ale nádherné moře plné barevného podmořského života, letoviska, pyramidy a odkazy na bohatou egyptskou historii. Egypt zaznamenal první známky o trvalejším osídlení už 10 000 let př. n. l., jako funkční a sjednocený stát vystupuje Egypt už v době zhruba 3 000 př. n. l., kdy se začalo se stavbou prvních pyramid, impozantních egyptských staveb. Po celou dobu fungování egyptského státu vedl zemi faraón.
Mezi nejznámější patří zajisté Džoser, Cheops, Tutanchamon, Amenhotep či královna Hatšepsut nebo Kleopatra, pod kterými země vzkvétala. Toto platilo až do doby, kdy se země zmocnil Alexandr Makedonský, ten mj. v roce 332 př. n. l. založil na severu Egypta město Alexandria, které se může pochlubit nádhernou antickou architekturou. Po jeho smrti se časem dostal Egypt pod nadvládu římského impéria. Až v 7. století našeho letopočtu dobyli Arabové Egypt a pro místní nastala doba rozšiřování arabské víry.
Během dlouhých tisíciletí zanechali panovníci spoustu památek, význačných staveb, ať už v podobě pyramid, svůdné Sfingy, paláců či majestátních hrobek. Ta nejznámější místa navštívíte během poznávacích zájezdů a výletů. Největším lákadlem a lahůdkou pro všechny turisty je jistě Luxor, údajně nejstarší město egyptské říše.
Ve městě je toho k vidění neskutečné množství. Od chrámového komplexu Karnak, Údolí králů a Údolí královen, chrám královny Hatšepsut, Memnonovy kolosy nebo muzeum mumifikace či Luxorské muzeum.
Jedinečná místa k poznání
Památky jsou velmi zachovalé. Vzhledem k víře v posmrtný život se místní výborně starali o chrámy a pohřebiště svých vladařů.
Memnonovy kolosy, více než 16 metrů vysoké sochy, které představují faraona Amenhotepa III., střežily kdysi vchod do obrovského chrámu, který se díky nedokonalému zpracování stavebního materiálu dodnes nedochoval. Tento skvost je velmi dobře dostupný z letoviska Hurghada nebo z Marsa Alam.
Jižním směrem se nachází oblast Asuán, jež je na povodí Nilu. Jedná se o velmi teplou lokalitu, kde i v zimě jsou vysoké denní teploty atakující hranici téměř 30°C. V okolí je Asuánská přehrada či několik památek, např. nedokončený obelisk královny Hatšepsut ze žuly.
Dalšími takovými perličkami jsou Abú Simbel, chrámy bohů, královské pohřebiště v Sákkaře nebo třeba hlavní město Káhira s nedalekými pyramidami a známou Sfingou.
Za nádhernou podmořskou přírodou se vydejte na ostrov Hamata z Marsa Alam, Sharm El Sheikhu nebo ostrov Giftun z Hurghady. Tyto destinace nabízejí skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování a jistě si odvezete nezapomenutelné zážitky a fotografie z podmořského světa.
Místní kuchyně
Po absolvování výletů za poznáním vás jistě dožene hlad, doporučujeme vám ochutnat místní arabskou kuchyni, světově proslulý kebab nebo falafell (kořeněné cizrnové karbanátky) či sladkou tečku baklava (máslem a cukrem/medem hojně prolité upečené listové těsto s ořechy).
Arabská kuchyně je plná zeleniny, luštěnin, rýže, voňavého koření a masa (samozřejmě kromě vepřového). Dalšími přílohami k pečeným masům jsou pak zejména arabský chléb aysh a pita. Místní obyvatelé nacházejí osvěžení v čaji. Často pijí ibiškový, černý nebo mátový. Alkohol muslimové nepijí, ovšem v hotelech pro turisty jsou alkoholické nápoje k dispozici.
Fakta
Oficiální název | | Egyptská arabská republika |
Hlavní město | | Káhira |
Státní zřízení | | Jednotná parlamentně prezidentská republika |
Náboženství | | 90% islám, 10% křesťanství |
Úřední jazyk | | Arabština |
Časový posun | | +1 hodina (zimní čas), +2 hodiny (letní čas) |
Vízová povinnost
Turistické vízum požadavky:
- cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců od návratu z Egypta
- vyplněný formulář
- 2x fotografie pasového formátu s bílým pozadím
- rezervace ubytování
- rezervaci zpáteční letenky
- každá osoba musí mít vlastní platný cestovní doklad, a to včetně těch nejmenších dětí
Platnost:
Doba vyřízení:
- po příletu / 1 týden přes ambasádu