Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Keňa - mapa a průvodce

Probudil vás ráno budík a přerušil vám krásný sen, kdy jste se proháněli v džípu po safari a mlčky pozorovali žirafy u napajedla? Jak vás překvapilo stádo zeber uhánějící savanou pod hrdě se tyčícím Kilimanjarem? Nebo jak jste se procházeli po bělostných plážích při západu slunce? Proč si takovou báječnou romantiku nedopřát a neužít si ji na vlastní kůži? Vydejte se s námi na pobytové nebo poznávací zájezdy do exotické Keni a splňte si svoje sny.

 

Máme pro vás připravené skvělé hotely, ze kterých můžete vyrazit objevovat krásy Afriky, zakoupit od Masajů typické korálky, ale i navštívit luxusní hotely, ve kterých vám splní téměř jakékoli přání. Výběr je jen na vás.

 

Obecné

Nikde jinde na světě snad nemůžete zažít a vidět to, co nabízí Keňa. Pohádkově krásné dlouhé pláže, čisté a průzračné moře, letní teploty po celý rok, opravdové safari v Keni a velké množství atraktivních přírodních a i historických zajímavostí.

Velkým lákadlem, proč zrovna na dovolenou v Keni, jsou pak plážové lokality Bamburi, Watamu, Diani Beach, Kilifi, Malindi, Mombasa a Nyali, kde na vás čekají bělostné pláže s absolutně jemným pískem.

Sever této pozoruhodné africké země se pyšní horami a jezery, které zvolna přechází přes polopouště a živé savany plné typické fauny až k jihovýchodnímu pobřeží s nejlepšími plážemi východní Afriky, jež omývají vody Indického oceánu. Díky tomu je celé pobřeží Keni lemováno korálovými útesy. Tento živý podmořský svět vás během dovolené nadchne, ať už jen šnorchlujete či se potápíte s přístrojem. Zkrátka Keňa je ideálním místem pro vaši vysněnou exotickou dovolenou.

Na severu se rozpíná jezero Turkana, o které se Keňa dělí s Tanzánií. Jedná se o páté největší jezero Afriky a má několik specifik, jednak je to slané jezero a pak také tato zásobárna vody nemá vlastní odtok, to v praxi znamená, že se velikost jezera odvíjí od toho, zda více prší, nebo je více sucho. Zde u jezera byly objeveny „lidské“ lebky, jejichž stáří vědci odhadují na zhruba 2,5 miliónu let. Podél jezera se skrz celou Keňu rozpíná Velká příkopová propadlina.

V západní části země najdete Viktoriino jezero (svojí rozlohou se dotahuje na velikost České republiky), které spojuje Keňu s dalšími africkými kráskami, a to s Ugandou a Tanzánií. Sice na území Keni leží pouze 6% vodní plochy, nicméně i tak si můžete na břehu zajistit projížďku lodí po jezeře. Nezapomeňte však smlouvat o ceně, místní to od vás očekávají! Určitě se na vás usměje štěstěna a vy spatříte skupinku hrochů, kteří se zde osvěžují. Ornitologové ocení vodní ptactvo, které je nedílnou součástí Viktoriina jezera.
Typická zejména pro tuto oblast je pak místní pochoutka – ryba tilápie. Nejčastěji je podávaná s přílohou ugali. Tato lahůdka určitě stojí za otestování vašich chuťových buněk.

Nekorunovaným přírodním králem Keni je masiv sopečného původu Kilimanjaro. Dominanta, jež se dere až nad mraky, se pyšní výškou 5 895 m n. m. a je složená ze tří vulkánů. Jeho vrcholek je celoročně zasněžen, snad i proto je překlad z místního jazyka pro tento kolos Svítící hora. Zkrátka Kilimanjaro vám vezme dech. Nicméně nejvyšší horou Keni je Mt. Kenya, která je druhou nejvyšší horou Afriky vůbec.

V současné době je Keňa klidnou africkou zemí, ale její historie je velmi dlouhá, pestrá a bohatá.
V 8. století začala tato část Afriky obchodovat s Araby, kteří se zde částečně usídlili a založili s místními rodiny. Začátkem 16. století se ale na východní pobřeží Afriky dostali Portugalci a na zhruba 200 let ovládli území. Arabští přistěhovalci se nevzdali a po krutých bojích dosáhli toho, že Portugalci začátkem 18. století opustili Afriku. Časem převzali nad územím nadvládu Britové a Keňa se stala britskou kolonií až do začátku 20. století. Nakonec se na území usadila spousta Evropanů, kteří se mj. věnovali pěstování čaje a kávy.
Místní se nechtěli vzdát a chtěli být stále nezávislí, nicméně je velmi trápily existenční problémy, např. hladomor či cholera. Díky tomu se podařilo Britům domluvit se s vůdcem Masajů, aby mohli přes masajské území začít stavět železnici z keňské Mombasy do Ugandy.
Po ukončení 1. sv. války byla africká půda nabídnuta válečným veteránům v podstatě za hubičku, a tak opět pokročil útlak místních obyvatel. Afričané byli využíváni jako levná pracovní síla, která měla velmi omezené pravomoce a možnosti. Od rána do večera otročili na plantážích nebo dřeli na stavbě železnice, nesměli vstupovat do restaurací apod.
Během 2. světové války musely tisíce Afričanů nastoupit do válečných řad po boku Britů, Francouzů či Belgičanů. Zklidnění pro místní obyvatele přišlo až s prosincem roku 1963, kdy se z Keni stala republika a prvním prezidentem byl Keni Jomo Kenyatta. Během jeho vlády se právě založená republika dočkala rozmachu a získala jistou stabilitu zvláště v porovnání s ostatními africkými zeměmi, i přes to, že propagoval hlavně zájmy svého kmene a před korupcí zavíral oči. Momentálně je politická situace v zemi stabilizovaná, i když korupce bují neustále.
Můžete se tedy bez obav vydat na některý z pobytových zájezdů nebo poznávacích okruhů z naší nabídky.

Keňa svojí unikátní polohou nabízí nespočet možností pro zvídavé turisty, ale i dovolenou pro klienty, kteří navštíví Keňu třeba jen kvůli relaxaci u moře či gastronomii.
Keňská kuchyně je totiž velmi rozmanitá, nabízí spoustu masových pokrmů (skopové, hovězí, kuřecí a rybí maso a mořské plody), které jsou upraveny dle tradičních receptů, ale spadají i do arabské a indické kuchyně. Chudší vrstva obyvatel nejčastěji konzumuje přílohy, a to rýži, fazole, brambory, z mouky uvařené ugali (hmota z mouky vařená v osolené vodě, jež je uhnětená do tvaru bochníku). Nevynechejte ani ochutnávku zralého exotického ovoce (mango, papaya, banány, pomeranče, melouny, ananas, kokosové ořechy) nebo třeba kešu.
Pitný režim udržujte konzumací místního čaje, který vám připraví převařením čajových lístků, cukru, vody a mléka. Pivaři mohou vyzkoušet pivo „pombe“, dámy mohou svlažit hrdlo ovocným vínem, např. z manga. Jen buďte opatrní, místní nápoje jsou silnější než v ČR. A raději vynechejte alkohol vyráběný podomácku.

Rozmanitá země, která je domovem pro více než 47 miliónů obyvatel, se může pochlubit zajisté bohatou přírodní krásou nebo třeba skvělými atlety, keňští dálkoví běžci patří mezi nejlepší na světě.
Většina obyvatel žije na venkově v klimaticky příjemnějších lokalitách. Mezi nejznámější kmeny patří bezpochyby Masajové, pak Samburové a samozřejmě Svahilci.
Úředními jazyky jsou svahilština a angličtina, která se vyučuje na školách. I přesto, že školní docházka není povinná, místní děti školu často milují a rozhodně jim nevadí, že kvůli nedostatečným financím jim chybí velké množství učebních pomůcek. Docházka i do základní školy je zpoplatněná.

Země proslulá safari a krásnou divokou přírodou se poslední dobou potýká s velkým množstvím plastového odpadu, proto keňská vláda nedávno zcela zakázala dovoz plastových pytlíků a tašek do země pod pohrůžkou velmi vysokých pokut.


Národní parky

Tsavo

Nejvíce jsou s Keňou spojované národní parky, rezervace a safari. Těch má Keňa několik desítek. Mezi ty nejoblíbenější patří zcela určitě Tsavo East a Tsavo West.  
Komplex národních parků Tsavo West a Tsavo East leží zhruba v polovině cesty mezi Mombasou a Nairobi. Zde můžete vidět nejčastěji lvy, levharty, nosorožce, žirafy nebo třeba buvoly. Pokud budete mít dostatek odvahy, navštivte jeskyně nebo lávové proudy Shetani. Adrenalin v krvi vám zajisté zvedne i zastávka u jezera Mzima Springs, tady uvidíte krokodýly a hrochy. Ve východní části se nachází také turisty zatím příliš nevyhledávaná přehrada Aruba Dam, kterou doporučujeme určitě navštívit. Pořídíte zde totiž mnoho fotografií, na kterých vám bude ochotně pózovat divoká zvěř.

Masai Mara

Masai Mara je snad vůbec nejslavnější národní park v Keni a je také prý nejkrásnější. Jeho návštěvu nevynechejte hned z několika důvodů. Prvním důvodem je neskutečná rozmanitost a bohatství zvířat, která obývají toto území. Plocha parku zasahuje až do Tanzánie, kde park Masai Mara navazuje na NP Serengeti. Dalším významným důvodem je nepochybně fakt, že tohle území je domovem Masajů, místního kmene. Masajové žijí v souladu s přírodou a zvířaty už mnoho a mnoho let, maximálně využívají zdroje matky přírody a jsou stále soběstační. Nicméně se s vámi rádi vyfotí  nebo vás provedou svojí vesničkou za malé všimné a ochotně s vámi budou smlouvat při prodeji svých výrobků. Typického Masaje poznáte podle nejlépe červeného pruhu látky omotaného kolem těla, ženy mívají vyholené hlavy a muži naopak nosí dlouhé vlasy a všichni jsou ozdobení korálky.
Pokud se vydáte na dovolenou do Keni během srpna až října (záleží na počasí), neměl by se vám vyhnout unikátní přírodní zážitek, a to tzv. Velké stěhování. V praxi to znamená přesun statisícových stád zeber a pakoňů mezi parky Masai Mara a Serengeti přes řeku Mara. V parku probíhá dlouhodobý vědecký projekt, který monitoruje chování lví smečky.

Amboseli

Když se řekne Keňa, vybaví se vám hned obrázek slona a v pozadí majestátní Kilimanjaro s typickou bílou čepicí nebo si vzpomenete na obraz stáda slonů, jak kráčí kolem akácie při temně oranžovém západu slunce? Pokud jste odpověděli ano, pak vězte, že fotografie byla pořízena s největší pravděpodobností právě v národním parku Amboseli. Tento park je v porovnání rozlohou parku s ostatními parky spíše trpaslík, ale díky stádům slonů, výhledům na „Svítící horu“ a masajským vesničkám jeden z nejnavštěvovanějších.  

Nakuru

Dalším malým národním parkem je NP Nakuru se stejnojmenným jezerem Nakuru. Na tomto místě zahlédnete obrovská hejna růžových plameňáků  a volavek. Vidět ale můžete ve velkém i antilopy, zebry, nosorožce či leopardy, jak se osvěžují na břehu jezera. I díky tomu, že NP Nakuru je malý park, je zde opravdu hodně zvěře na malém prostoru, tak nezapomeňte mít nabité fotoaparáty!

Téměř každý turista, který má v plánu návštěvu safari v Keni, usiluje o ulovení tzv. Velké pětky. Jedná se o fotografický lov pěti nejnebezpečnějších zvířat Afriky, a to jmenovitě lva, levharta, buvola, slona a nosorožce.

 

Fakta

Oficiální název   Keňská republika
Hlavní město   Nairobi
Státní zřízení   republika
Náboženství   protestanti 45%, římští katolíci 33%, muslimové 10%, původní obyvatelé 10% ....
Úřední jazyky   svahilština, angličtina
Další jazyky   arabština, kmenové jazyky
Časový posun   letní čas +3 hod, zimní čas +2 hod.

Vízová povinnost

Turistické vízum požadavky:

  • scan cestovního pasu, platného min. 6 měsíců po návratu s 1 volnou stránkou
  • portrétní foto v elektronické podobě na bílém pozadí
  • vyplněný a podepsaný formulář
  • doklad o rezervaci zpáteční letenky, rezervaci hotelu nebo cestovní itinerář
  • žádost o vízum se podává pouze elektronicky na evisa.go.ke

Platnost:

  • 1 měsíc od vstupu do země

Doba vyřízení:

  • 3 dny

Očkování

Do Keni není pro občany ČR povinné žádné očkování, nicméně určitě doporučujeme naočkovat se proti žluté zimnici, hepatitidě A a B a nezapomeňte si do zavazadla přibalit antimalarika.

Zájezdy Keňa

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Diani Beach Od 28 190
Bamburi Od 29 710
Watamu Od 32 090
Malindi Od 33 690
Mombasa Od 40 190

Hlavní město

Metropolí Keni je Nairobi, které, i díky počtu obyvatel přesahující 3 miliony, je zároveň největším městem východní Afriky. Historie města je poměrně krátká, první budovy byly postaveny teprve před sto lety, tedy v době, kdy začali Britové budovat železnici. Centrum tvoří mnoho mrakodrapů, moderních budov včetně instituce OSN, ulicemi proudí lidé oblečení v kostýmcích a oblecích. K dispozici jsou hypermarkety, obchody, restaurace a fast foody. Zkrátka moderní město, které díky historickým událostem nemá téměř žádné památky.

Okraje města jsou lemovány chudinským slumem, který je pravděpodobně největší v celé Africe. Další položkou, která by obyvatelům i turistům zpříjemnila pohyb po městě, je veřejná doprava. Silnice jsou často přetížené a hromadná doprava není bohužel cenově dostupná pro všechny. Nejlevnější dopravu zajišťují tzv. „matatu“, což jsou minibusy, které mají nejlepší léta už za sebou. Mají nepřehlédnutelný barevný dekor a rozhodně je nepřeslechnete.

Cítíte-li se schopni orientovat se v Keni po vlastní ose, pak si můžete zapůjčit auto. Půjčovny jsou ve větších městech a na letišti. Jen mějte na paměti, že v Keni se jezdí vlevo! Je to památka po britské kolonizaci. Z místa na místo vás dopraví buď levnější rikši a hromadné „matatu“, či dražší varianta - soukromé taxi, které nemá běžný tachometr jako u nás a rozhodně budete muset smlouvat, ceny jsou nadsazené. 

Pořád ale mějte na paměti, že se jedná o Afriku a vždy je třeba si uvědomit, že zde nepanují stejné zvyklosti jako u nás. Buďte proto ostražití a obrňte se trpělivostí.

Za povšimnutí jistě stojí konferenční centrum Kenyatta. Návštěva je sice zpoplatněná a je nutné mít „delegáta“, kterého si zajistíte v místě. Pronajatý průvodce vás doprovodí až na samý vrchol centra, ze kterého budete mít parádní výhled na město.

Navštívit můžete Národní muzeum Keni sídlící právě v Nairobi, konají se zde trvalé i dočasné umělecké výstavy, expozice fauny a flory, historické odkazy. Součástí areálu je botanická zahrada a obchůdky.

Blízko vlakovému nádraží je kolejemi spojené menší muzeum železnice, část expozice se nachází pod širým nebem. Dalším bodem vašeho programu může být lunapark, jenž je součástí relaxačního parku Uhuru. Pro Keňany je to místo, kde mohou u uměle vybudovaného jezera ve stínech stromů odpočívat a zároveň park využívat jako místo příležitostných protestů.

 

Přímo na okraji města, asi jen 6 km od samotného centra Nairobi, stojí les Ngong Forest. Jedná se o původní les plný ptáků, leopardů, hyen, opiček a dalších zvířat. Procházka s průvodcem trvá kolem dvou hodin.

Na severu města se nachází další les, Karura Forest, největší les v Nairobi. Součástí lesa je bambusový háj, vodopád, starý kostel i jeskyně, trasa lesem je dlouhá zhruba 50 km a je vhodná i pro cyklisty.

Kousek za hlavním městem je stejnojmenný národní park Nairobi. Rozlohu má pouze 113 km2 a jedná se o první národní park v zemi. Fauna i flora zastoupená v tomto parku je téměř stejná jako i v jiných národních parcích, v tomto parku je pravděpodobně nejvíce druhů ptáků. Zebry, žirafy, antilopy, leopardi, buvoli ... a jako bonus mrakodrapy Nairobi v pozadí. Tohle lákavé místo prostě musíte navštívit!  

 

Ve městě se nachází mnoho restaurací, ve kterých výborně vaří lokální i mezinárodní kuchyni, nejčastěji arabskou, indickou .... Nejvyhlášenější restaurací je pravděpodobně Carnivore, kde si zákazník za paušál může dopřát jídla, kolik se do něj vejde. Můžete tu ochutnat maso ze pštrosa či krokodýla a také vám přinesou „kouzelný lektvar“ Dawa. Dawa je ze svahilštiny doslova přeloženo jako medicína, jež má překlenout neštěstí. Jedná se o koktejl z vodky, medu, limetky a cukru.

Další velmi oblíbenou restaurací je Tamarind, kde vás pohostí africkou, asijskou a francouzskou kuchyní. Třetím tipem pro vás může být restaurace The Talisman, v níž si můžete objednat od klasického hamburgera přes sushi až po místní dobroty.

Na kávu a snídani určitě zajděte do kavárny Artcaffe, která je k dispozici v obchodním centru The Oval. Nebo navštivte výbornou jogurterii Planet Yogurt Galleria v nákupním centru Galeria Mall v blízkosti NP Nairobi.

Po západu slunce ožívají zejména hospůdky Scratch Bar a Club Rumourz v centru, přesněji přímo na vyhlášené Moi Avenue. Zde je samozřejmě k dispozici nepřeberné množství dalších restaurací a jiných zábavních podniků.

Zájezdy do města Nairobi

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Měna, ceny

V Keni je oficiálním platidlem keňský šilink, který má hodnotu 100 centů. Papírové bankovky seženete v hodnotách 20 až 1000 keňských šilinků, mince mají hodnotu 1, 5, 10 a 20 šilinků.

Pokud se chcete důkladně připravit před odjezdem na dovolenou, pak se vybavte nejlépe americkými dolary. Keňská měna se nesmí ze země vyvážet ani dovážet.

Ve městech vás bezproblémů obslouží, pokud budete mít běžnou světovou měnu, nicméně nejčastěji jsou přijímány dolary a eura. Na místě je také spousta směnáren, ve kterých neúčtují poplatky za směnu. Banky mívají o něco horší kurz a navíc bývá směna časově náročnější. V každém případě se doporučuje využívat pouze oficiálních směnáren a bank. 

Ve větších městech a hotelech se dá zpravidla platit platebními kartami.

Devizový kurzovní lístek

Měna Kód Počet Nákup Prodej
Česká korunaCZK CZK 1 0,265 0,217
Americký dolarUSD USD 100 0,99 0,852
Britská libraGBP GBP 100 0,88 0,687
EuroEUR EUR 100 0,99 0,786
Švýcarský frankCHF CHF 100 0,99 0,83

Oficiální obchody mívají otevřeno od pondělí do pátku zpravidla od 08:00 do 13:00 a pak od 14:00 do 17:00, na tržistích bývá otevírací doba dle zákazníků. Na tržištích najdete výrobky za nižší cenu a zároveň vlastní návštěva trhu je atrakcí.

Zvláštním obdobím je čas pohyblivého muslimského svátku ramadán, kdy mohou být uzavřené některé obchody a restaurace.

Nezapomeňte smlouvat i v kamenných obchodech, protože smlouvání je v Keni skoro národní sport, navíc ceny jsou často předem navýšené a prodejci se smlouváním prostě počítají!

A co vlastně nakupovat? Samozřejmě jídlo a místní speciality, dále pak různé sošky, korálky, látky a oblečení nebo třeba košíky.

Typickými suvenýry jsou sošky vyřezávané z ebenového dřeva, místními nazývané „makonde“. Dále pak sošky z mastku. Od místních můžete vybírat z nabídky sisalových košíků různých velikostí a tvarů.

Praktickým suvenýrem může být batikované oblečení nebo jen samotné látky.

Památkou také může být vyřezávaná maska, která je ovšem typicky africká, nikoli přímo keňská.

A ač je Keňa zemí bojující s nedostatkem vody, patří tato země k největším producentům řezaných květin, zejména růží, na světě.

 

Místní obyvatelé jsou velmi milí a pohostinní, ale také očekávají spropitné za svoje služby. Zpravidla se dává 10% z ceny. Na výletech na safari je zvykem dát řidiči (který je často zároveň i průvodcem) spropitné ve výši až pět dolarů za osobu na den.

Zájezdy Keňa

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Diani Beach Od 28 190
Bamburi Od 29 710
Watamu Od 32 090
Malindi Od 33 690
Mombasa Od 40 190

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat