Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Kypr

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a právem je přezdíván ostrovem bohyně Afrodité, tedy ostrovem lásky. Může se pochlubit nejen romantickými zákoutími, četností památek, panenskou přírodou, ale i překrásnými plážemi a tyrkysově zbarveným mořem. Pokud navštívíte tento čarokrásný ostrov, nikdy na něj nezapomenete a jistě se sem zatoužíte vrátit.

Obecné

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a najdete jej u pobřeží Turecka a Sýrie. Geograficky tedy spadá k Asii, ale po kulturní stránce je vcelku evropský. Země prošla postupem času nadvládami mnoha národů, po kterých zde zůstalo obdivuhodné množství historických památek.

Dnešní Kypr je rozdělen na dvě odlišné části. Severní část ostrova ovládají turečtí obyvatelé a jižní řečtí. Dokonce hlavní město Nikósie je v polovině rozděleno na různé části, což je po pádu berlínské zdi unikátní situace. Je důležité upozornit, že jižní část Kypru je členem Evropské unie a platí zde stejná pravidla vstupu, kdežto k cestě na sever budete potřebovat cestovní pas. Ať už je politické uspořádání jakékoliv, na kráse ostrova to nic nemění. Hlavní sezóna je zde v letních měsících, když na ostrov míří turisté z celého světa, převážně ale ze západní Evropy.  Atmosféra ostrova Vás pohltí stejně tak, jako osloví srdečnost místních obyvatel. Podle legendy se zde zrodila z mořské pěny Afrodité, bohyně krásy a lásky. Místní průzračné moře je opravdu jedinečné a pláže na Kypru jsou řazeny mezi nejkrásnější na světě. K nejznámějším turistickým destinacím patří Nikósie, Limassol, Larnaca, Ayia Napa, Famagusta či Kyrenia. Na Kypr se můžete vydat nejen chytat bronz na písečných plážích, ale i si kvalitně zalyžovat. Lyžařská sezóna je na ostrově sice vcelku krátká, ale výborné lyžování si užijete na sjezdovkách ve výšce až 1 900 metrů nad mořem.

Vychutnejte si tedy atmosféru tohoto nezapomenutelného ostrova plnými doušky, poodhalte tajemství malých vesniček, odhrňte roušku magické přírody a seznamte se s místními pamětihodnostmi a malebnými scenériemi, kterými je Kypr obdařen.

Fakta

Oficiální název Kyperská republika
Hlavní město Nikósie
Státní zřízení

Republika

Náboženství Křesťanství
Úřední jazyk

Řečtina, turečtina

Časový posun

+1 hodina

Vízová povinnost

Turistické požadavky:

  • Pro občany ČR platí při turistických cestách bezvízový styk. K cestě do země je potřebný platný cestovní pas nebo průkaz totožnosti. Dítě musí vlastnit svůj cestovní doklad. Pro vstup do oblasti tzv.“Severokyperské turecké republiky“ je zapotřebí cestovní pas platný nejméně 150 dnů od vstupu do země.

Zájezdy Kypr

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Larnaca Od 12 300
Ayia Napa Od 12 080
Protaras Od 11 990
Famagusta Od 9 680
Kyrenia Od 8 080
Limassol Od 17 770
Kissonerga Od 14 140
Paphos Od 14 160
Bafra Od 14 480
Polis Od 18 390
Pissouri Od 39 890

Hlavní město

Nikósie nebo také Lefkosia je hlavním kyperským městem, ležícím na řece Pedios ve střední části ostrova. Zároveň je největším městem země. Město bylo rozděleno po převratu v roce 1974 na dvě části: jižní, řeckou a severní, tureckou. Tyto části jsou od sebe odděleny zónou, tzv. zelenou linií, jež spravuje OSN, a kterou je možné překročit pouze prostřednictvím dvou hraničních přechodů.

Pro svoji strategickou polohu ve středu ostrova zde sídlí vlády, velké společnosti i Kyperská univerzita. Město je obehnáno zachovalými kamennými benátskými hradbami, kterým dominují nádherné vstupní brány FamagustaPaffo Cirina. Pokud budete chtít do severní části či zpět nejspíše využijete přechod v ulici Ladra.

 Po celém městě je řada zajímavých staveb. Za vidění ale rozhodně stojí například arcibiskupský palác, katedrála sv. Jana ze 17. století, pěší zóna Laiki Yitonia a v neposlední řadě chrám sv. Sophie z 13. stol., který byl přestavěn na mešitu Selemiye. V obou částech najdete mnoho příjemných obchůdků, kaváren a restaurací, kde můžete odpočívat a nabrat síly na další zážitky, které Vás tu čekají.

Zájezdy do města Nikósie

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Měna, ceny

Kyperskou měnou je společná měna eurozóny, tedy euro (EUR). Mince se razí v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1, 2 eura. S bankovkami se pak setkáte v podobě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500. Kromě Kypru je euro oficiálním platidlem v dalších 19 z 28 států Evropské unie.

Jelikož se na severu území rozkládá Severokyperská turecká republika, která ale není mezinárodně uznána, setkáte se při placení s novou tureckou lirou (YTL). Po celém ostrově jsou běžné platby kreditními kartami i výběry z bankomatů.

Devizový kurzovní lístek

Měna Kód Počet Nákup Prodej
Česká korunaCZK CZK 1 30,346 24,828
Americký dolarUSD USD 1 1,189 0,973
Britská libraGBP GBP 1 0,97 0,794
Švýcarský frankCHF CHF 1 1,162 0,951

Nákupy

Nákupy na ostrově probíhají tak, jak je známe z vyspělých evropských měst, v podobě supermarketů a módních značkových obchodů. Ale také na vesnických tržištích. Právě na autentických trzích najdete originální zboží. Mezi vyhlášené patří keramika, šperky ze stříbra a mědi, výrobky ze dřeva a různě složité krajky. Severní část Kypru je typická tureckým zbožím. Zde jsou k mání napodobeniny značkového oblečení, kožené zboží, tepané měděné nádobí, káva, čaj a oříšky. Z kulinářských specialit jistě stojí za zmínku kyperský sýr halloumi, párek lukaniko, luntza, což je uzené vepřové naložené v červeném víně. Velmi oblíbené jsou i předkrmy podobné španělským tapas zvané mezedes. Samostatnou kapitolou jsou kyperská vína. Ostrov je považován za kolébku vinařství v Evropě a díky téměř nepřestávajícímu slunečnímu svitu se vínu výborně daří. Mezi nejznámější patří víno Commandaria, které je vyráběno z hroznů odrůd Xinisteri a Mavro.

Zájezdy Kypr

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Larnaca Od 12 300
Ayia Napa Od 12 080
Protaras Od 11 990
Famagusta Od 9 680
Kyrenia Od 8 080
Limassol Od 17 770
Kissonerga Od 14 140
Paphos Od 14 160
Bafra Od 14 480
Polis Od 18 390
Pissouri Od 39 890

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat