Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Řecko

Moře hrající všemi odstíny modré barvy, dokonalé pláže, usměvaví a temperamentní jižané, lahůdky z místních taveren nebo třeba víno z lokální produkce dělají Řecko nejideálnější destinací pro vaši letní dovolenou. Relaxovat pod řeckým sluncem můžete s rodinou, v páru nebo si jednoduše chcete odpočinout pouze sami. Řecko nabízí všem nekonečné pláže i malé romantické zátoky. Z mnoha památek na vás dýchá bohatá historie země, jež se po právu může pyšnit titulem „Řecko - kolébka evropské civilizace“.

Obecné

V jihovýchodní části Evropy se pyšně rozpíná Řecko, země, jež najdete na mapě mezi Tureckem na východě, Bulharskem, Makedonií a Albánií na severu. Přímého jižního ani západního souseda Řecko nemá, v této části jsou ostrovy rozeseté v Jónském a Středozemním moři. Krásných řeckých ostrovů a ostrůvků je celkem více než tři tisíce, ale jen kolem sto sedmdesáti ostrovů je obydlených. Většina ostrovů je turisticky aktivní a nabízí ubytování ve studiích (apartmánech) bez stravy, útulných penzionech s polopenzí či v luxusních resortech.

Pro lepší orientaci jsou řecké ostrovy rozdělené do několika skupin podle polohy:

- Jónské ostrovy (Korfu, Zakynthos, Kefalonie, Lefkada, Ithaka)

- Egejské ostrovy (Lesbos, Limnos, Samos, Thassos, aj.)

- Kykladské ostrovy (Santorini, Paros, Mykonos, Naxos, Ios, atd.)

- Sporady (Skiathos a Skopelos)

- Dodekanéské ostrovy (Kalymnos, Karpathos, Kos, Rhodos)

- samotná Kréta

I podle lokality se rozděluje Řecko do čtyř oblastí, které se vyznačují rozdílným počasím. Severní a východní část Řecka je hornatá, tím pádem jsou patrné nejvýraznější rozdíly v teplotách mezi dnem a nocí a také mezi letním a zimním obdobím. Je to také oblast, kde z celého Řecka nejvíce prší. Směrem na západ je počasí v Řecku už stálejší, pořád ale panuje vlhké klima a prší častěji než na jihu, nicméně právě díky této poloze a tomuto podnebí jsou ostrovy na západě Řecka vůbec nejzelenější a na středomořskou flóru nejbohatší. Pobytová sezóna, kdy se slunce neschovává za mráčky, zde panuje od poloviny května až do začátku října. Ukázkovým příkladem jsou ostrovy Korfu, Zakynthos nebo Lefkada. Ve střední části a zvláště v okolí Athén je podnebí ještě o trochu sušší než na západních ostrovech, neprší tady zhruba 5 měsíců. A jižní část Řecka, kterou představuje zejména Kréta a Rhodos, to je prostě slunečný plážový ráj. Léta jsou zde suchá a slunná. Pro nedočkavé jsou v nabídce termíny už začátkem května, turistická sezóna však panuje až do pozdních říjnových dnů.

Krásné slunné počasí v Řecku se podepisuje především na povaze místních obyvatel, Řekové jsou od rána až do noci plní úsměvů, dobré nálady a hrdosti. Najít nepříjemného Řeka se vám na dovolené jen těžko povede. Úsměv do tváře místním mimo slunce píše moře a voňavý mořský vánek, řecká gastronomie v kombinaci s místním vínem a v neposlední řadě také turisté, Řekové jsou totiž nesmírně družný a hovorný národ. Při návštěvě země se vám bude nejvíce hodit angličtina, i v těch nejmenších vesničkách by neměl být problém domluvit se anglicky. Určitě se ale naučte alespoň pár slůvek v řečtině, nesmírně je tím potěšíte. Až vám v taverně obsluha před jídlem řekne „kali orexi“, pak se nebojte, neprokleli vás, ale popřáli vám dobrou chuť.

A co dobrého si dopřát v tavernách? Volba bude těžká, ale ať zvolíte cokoli, určitě jste se rozhodli skvěle. Řecká kuchyně je velmi pestrá, ve své podstatě i jednoduchá, ale naprosto vynikající. Pokrmy se vyznačují tím, že jsou z čerstvých surovin, ať už se jedná o maso, ryby, ovoce, zeleninu, bylinky atd, připavují se často na grilu na olivovém oleji. Na předkrm si můžete zvolit třeba mezi fetou (ovčí sýr) nebo pečenou zeleninou s dipem tzatziky (kombinace řeckého jogurtu, okurky, česneku, kopru, citrónu a mořské soli). Z polévek si můžete objednat kuřecí s citrónovou šťávou nebo fazolovou. Typických hlavních jídel mají hodně, mezi ty nejznámější a už i u nás dobře dostupné patří moussaka, gyros, souvlaki, pita, masové kuličky keftedes, stifado či kleftiko. Sladkou tečkou pak jsou dezerty chalva (sezamová dobrota s velkým množstvím příchutí), baklava (sladký pokrm z ořechů, medu a těsta), sladkost utvořená z „nití“ tzv. kadaif a řecký jogurt s medem a ovocem. Ke svačince si dopřejte tyropitu plněnou sýrem feta nebo bugatsu, řeckou variantu našich závinů připravených ve sladké i slané podobě. Skvělé jídlo pak jen zapijte vínem retsina, jehož chuť zvýrazňuje pryskyřice či ledovou kávou frapé. Už jen prostě kvůli skvělé kuchyni stojí za to vycestovat do báječného a bájného Řecka. I pro Řeky se typický večer točí kolem jídla, jsou zvyklí večeřet výrazně později než náš národ. Jídlo si náležitě užívají i několik hodin, stoly se téměř prohýbají pod množstvím dobrot a dalo by se říci, že každá večeře se pro ně stává obřadem.

Počtem obyvatel se stalo Řecko téměř dvojčetem České republiky, temperamentních Řeků napočítáme totiž více než 10,5 miliónu. Drtivá většina z tohoto počtu je věřících vyznávající ortodoxní pravoslavnou církev. Však také všude narazíte na malé kostelíky nebo kapličky. Můžete je bez problémů navštívit, ale nezapomeňte mít zahalená ramena a delší kalhoty nebo sukni. Kostelíky jsou běžně dostupné, ať už autem nebo na motorce. Při jízdě mějte na paměti živelnost Řeků a nedivte se, že do zatáček troubí. Dodržujte maximální nebo doporučované rychlosti a obzvlášť dbejte opatrnosti při jízdě na pobřeží, silnice mají na sobě malou nafoukanou vrstvu písku a mohou klouzat. Stejně tak i asfalt použitý na silnicích je trošku jiný než u nás, aby odolal vyšším teplotám, je hladší a více klouže. Při půjčení auta nebo motorky si proto raději rovnou sjednejte maximální možné pojištění.

Výlety v Řecku jsou rozmanité. Můžete poznávat vnitrozemí a tradiční život místních v turistikou nedotknutých vesničkách, historické památky, na zelených ostrovech bohatou flóru, plout lodí k jeskyním, na tajné plážičky či na nějaký blízký ostrov, potápět se v tyrkysově modrém moři, dovádět v moři na šlapadlech. Možností, jak trávit aktivně dovolenou, je nespočet. Ubytovat se můžete ve studiích a apartmánech bez stravy či využít nabídky hotelů s polopenzí nebo all inclusive.

Historie Řecka je převelice bohatá, tato země světu dala velké množství myslitelů, spisovatelů, filozofů, matematiků, položila základy sportovních klání. Určitě bude lepší a pochopitelnější vydat se na některý z poznávacích zájezdů do Řecka a vidět památky a pozůstatky historie na vlastní oči. Pojeďte proto s námi najít ona mýtická místa a přesvědčte se o výjimečné atmosféře během svojí dovolené v Řecku.

Fakta

Oficiální název

Řecká republika

Hlavní město

Athény

Státní zřízení

Parlamentní republika

Náboženství

Pravoslavní, katolíci, židé a muslimové

Úřední jazyk

Řečtina, angličtina

Časový posun

+1 hodina

Vízová povinnost

Turistické požadavky:

  • Pro občany ČR platí při turistických cestách bezvízový styk pro pobyt nepřesahující 3 měsíce. K cestě do země je potřebný platný cestovní pas nebo průkaz totožnosti. Dítě musí vlastnit svůj cestovní doklad.

 

Pobytové taxy:

- od 1. 1. 2018 je v Řecku vybírána pobytová taxa, kterou klienti budou hradit na recepci ubytovacích zařízení

- výše pobytové taxy se liší dle kategorie ubytování:

                1* - 2* : 0,5 EUR/pokoj/noc

                3* : 1,5 EUR/pokoj/noc

                4* : 3 EUR/pokoj/noc

                5* : 4 EUR/pokoj/noc

  - vezměte, prosím, na vědomí, že pobytová taxa může být během sezóny změněna

Zájezdy Řecko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Kréta Od 5 790
Kos Od 5 480
Rhodos Od 5 480
Zakynthos Od 6 190
Lefkada Od 5 490
Korfu Od 4 690
Thassos Od 4 290
Samos Od 7 990
Epirus Od 3 790
Kefalonie Od 6 990
Chalkidiki Od 1 466
Skiathos Od 8 490
Karpathos Od 8 490
Santorini Od 9 480
Peloponés Od 4 030
Lesbos Od 7 990
Skopelos Od 9 990
Magnesia Od 3 390
Olympská riviéra Od 1 990
Naxos Od 10 480
Attika Od 9 990
Kalymnos Od 9 350
Ithaka Od 12 376
Limnos Od 13 592
Paxos Od 11 990
Athény Od 12 990
Fthiótida Od 9 990
Paros Od 13 481
Symi Od 17 112
Fókida Od 16 490
Ios Od 15 868
Aetolia-Acarnania Od 18 790
Mykonos Od 20 701
Andros Od 29 690
Syros Od 30 390

Hlavní město

Na poloostrově Attika, jen v těsné blízkosti moře, se rozprostírá nádherné hlavní město Athény. Metropole Řecka v sobě díky bohaté a dlouhé historii ukrývá velké množství antických památek, architektonických lahůdek na mnoha stavbách, ale tento vliv je patrný i na nepřeberném množství stravovacích podniků s řeckou a mezinárodní kuchyní (zejména orientální, arabská, asijská nebo italská gastronomie). Město staré více než 5 000 let láká turisty hlavně na památky a stavby z doby antiky.

Nejslavnější jsou samozřejmě chrámy (vč. nejvýznamnějšího Parthenonu, kde měla dokonce sídlit dcera bohů nejvyšších, Pallas Athéna), které jsou součástí majestátní Akropole sídlící na hoře a dohlížející na živé a pulsující město pod ní. Památka je samořejmě vedená i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Další významnou pamětihodností je Dionýsovo divadlo, Héfaistův chrám, chrám Olympeion nebo agora, starověké tržiště. K dispozici pro turisty lačnící po informacích a poznávání je ve městě nespočet muzeí a výstav, od muzea s antickými artefakty přes válečné muzeum až po muzeum botaniky. Navštívit můžete i olympijský stadión nebo nejvýznamnější náměstí Syntagma, jež sousedí s řeckým parlamentem. Na náměstí se můžete zastavit na ukázku výměny hradních stráží jako znáte z Prahy. V centru v části Plaka vám pak doporučujeme udělat zastávku na jídlo, jsou tady podniky s typickou i třeba orientální kuchyní, s čerstvou zeleninou nebo ovocem, různé trhy, stánky se suvenýry. Ať ale zavítáte do jakékoli části Athén, budete zkrátka nadšení. Město dýchá historií a pulsuje řeckým stylem života. Bájenčí pohled na multikulturní metropoli budete mít z hory Lycabettus, kam se dá vyjet lanovkou, odměnou vám bude nádherné panorama hlavního města Řecka. Pokud by vám zbyl při prohlídce města ještě čas, vydejte se i do nedalekého města Pireus, jež je hromadnou dopravou s Athénami spojené. Pireus je nevýznamnějším přístavem celé země, denně odsud vyplouvají lodě nejen na další řecké ostrovy. Odměnou vám jistě bude zastávka na něco dobrého v některé z taveren, odkud budete moci sledovat cvrkot živého přístavu. Zkrátka, kdo nenavštívil Athény během poznávacích zájezdů nebo pobytových zájezdů, jako by ani nebyl v Řecku.

Zájezdy do města Athény

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

25.10. - 28.10.2019 13 290 Kč
12.09. - 15.09.2019 13 590 Kč
26.09. - 29.09.2019 13 590 Kč
18.09. - 22.09.2019 12 990 Kč
26.10. - 28.10.2019 13 390 Kč

Měna, ceny

Ještě před pár lety jste mohli v Řecku zaplatit drachmou, nicméně nyní je již několik let oficiální měnou euro. 1 EUR se dělí na 100 c (tedy 100 centů). Mince jsou v hodnotách 1 c, 2 c, 5 c, 10 c, 20 c, 50 c, 1 EUR a 2 EUR. V oběhu jsou nadále papírové bankovky v hodnotách 5 EUR, 10 EUR, 20 EUR, 50 EUR, 100 EUR, 200 EUR a 500 EUR. Eura můžete běžně vyměnit v bankách a směnárnách před cestou do Řecka. Některé hotely mají v zázemí soukromé směnárny, nicméně nevyměňují české peníze! Dobrou variantou pak může být výběr z bankomatů v místě pobytu, mějte ovšem na paměti, že bankomaty jsou zejména ve velkých letoviscích. Berte si proto raději část peněz na úhradu v hotovosti. Často je dnes možné platit i platebními kartami. Platební kartu někdy používají autopůjčovny nebo hotely k pokrytí zálohy, tzv. kauci.

Nákupy

Ceny jsou v Řecku o něco vyšší než u nás v České republice. Nicméně je důležité zmínit, že také záleží i na oblasti, kde se zrovna nacházíte. Málo zalidněné oblasti, menší ostrůvky, zkrátka místa, kam se hůře dopravují potraviny a další zboží, bývají o něco dražší. Nakupovat v Řecku můžete ve velkých marketech, v menších supermarketech až po stánky nebo tržiště. Nejčastěji můžete narazit na supermarkety, kde mají v sortimentu téměř vše, na co si vzpomenete (mj. drogerii, opalovací prostředky, jednorázové fotoaparáty, šňůry na prádlo, pohledy se známkami, vybavení na plážovou zábavu, oblečení apod.). Ve větších letoviscích narazíte i na trhy s čestvým sezónním ovocem a zeleninou nebo s právě ulovenými rybami. Dobře investovanými penězi jsou návštěvy taveren, výlety po okolí či zapůjčení auta nebo motorky. Nezapomeňte si ale také dovézt nějakou hmatatelnou památku. Mezi nejlákavější suvenýry patří určitě olivový olej, med, víno retsina, alkoholické nápoje metaxa, ouzo, raki nebo kumquat, koření, řecký jogurt, sýr nebo sladkosti, pak také určitě z olivového dřeva vyřezávané figurky nebo podtácky, utkané koberečky či jemná krajka a předměty z kůže. A na závěr máme pro vás ještě drobnou informaci, spropitné se dává zpravidla ve výši 5 – 10 %, záleží na vaší spokojenosti.

Zájezdy Řecko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Kréta Od 5 790
Kos Od 5 480
Rhodos Od 5 480
Zakynthos Od 6 190
Lefkada Od 5 490
Korfu Od 4 690
Thassos Od 4 290
Samos Od 7 990
Epirus Od 3 790
Kefalonie Od 6 990
Chalkidiki Od 1 466
Skiathos Od 8 490
Karpathos Od 8 490
Santorini Od 9 480
Peloponés Od 4 030
Lesbos Od 7 990
Skopelos Od 9 990
Magnesia Od 3 390
Olympská riviéra Od 1 990
Naxos Od 10 480
Attika Od 9 990
Kalymnos Od 9 350
Ithaka Od 12 376
Limnos Od 13 592
Paxos Od 11 990
Athény Od 12 990
Fthiótida Od 9 990
Paros Od 13 481
Symi Od 17 112
Fókida Od 16 490
Ios Od 15 868
Aetolia-Acarnania Od 18 790
Mykonos Od 20 701
Andros Od 29 690
Syros Od 30 390

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat