Proč navštívit Řecko

Moře hrající všemi odstíny modré barvy, dokonalé pláže, usměvaví a temperamentní jižané, lahůdky z místních taveren nebo třeba víno z lokální produkce dělají Řecko nejideálnější destinací pro vaši letní dovolenou. Relaxovat pod řeckým sluncem můžete s rodinou či s partnerem. Řecko nabízí nekonečné pláže i malé romantické zátoky. Z mnoha památek dýchá bohatá historie země, jež se po právu může pyšnit titulem „kolébka evropské civilizace“.

Obecné

V jihovýchodní části Evropy se pyšně rozpíná Řecko. Sousedí s Tureckem na východě, Bulharskem, Makedonií a Albánií na severu. Přímého jižního ani západního souseda Řecko nemá. V této části jsou v Jónském a Středozemním moři rozseté nádherné ostrovy lákající turisty. Celkem jich je více než tři tisíce, ale jen kolem sto sedmdesáti ostrovů je obydlených. Většina řeckých ostrovů jsou turisticky aktivní a nabízí ubytování v apartmánech bez stravy, útulných penzionech s polopenzí či All Inclusive pro labužníky v luxusních resortech.

Pro lepší orientaci jsou řecké ostrovy rozdělené podle polohy:

- Jónské ostrovy (KorfuZakynthosKefalonieLefkadaIthaka)

- Egejské ostrovy (LesbosLimnosSamosThassos, aj.)

- Kykladské ostrovy (SantoriniParosMykonosNaxosIos, atd.)

- Sporady (Skiathos a Skopelos)

- Dodekanéské ostrovy (KalymnosKarpathosKosRhodos)

- samotná Kréta

Podnebí

Řecko se rozděluje do čtyř oblastí, které se vyznačují rozdílným počasím. Severní a východní část Řecka je hornatá. Jsou tu  patrné výraznější rozdíly v teplotách mezi dnem a nocí a také mezi letním a zimním obdobím. Je to oblast, kde z celého Řecka nejvíce prší.

 Směrem na západ je počasí v Řecku už stálejší, pořád ale panuje vlhké klima a prší častěji než na jihu. Díky tomuto podnebí jsou ostrovy na západě Řecka vůbec nejzelenější a na středomořskou flóru nejbohatší. Pobytová sezóna, kdy se slunce jen málokdy schovává za mraky, zde panuje od poloviny května až do začátku října. Příkladem jsou ostrovy KorfuZakynthos nebo Lefkada.

Ve střední části a zvláště v okolí Athén je podnebí ještě o trochu sušší, než na západních ostrovech, neprší tady zhruba 5 měsíců. Ostrovy Kréta a Rhodos patří mezi plážové ráje a najdete je na jihu země. Pro nedočkavé jsou v nabídce termíny First Minute již začátkem května. Turistická sezóna ovšem panuje až do pozdních říjnových dnů.

Poznejte Řeky

Krásné slunné počasí v Řecku se podepisuje především na povaze místních obyvatel. Řekové jsou plní úsměvů a dobré nálady. Při návštěvě země se vám bude nejvíce hodit angličtina. Určitě se ale naučte alespoň pár slůvek v řečtině, nesmírně tím místní potěšíte. Až vám v taverně obsluha před jídlem řekne „kali orexi“, pak se nebojte, neprokleli vás, ale popřáli vám dobrou chuť.

Řecká kuchyně

Co dobrého si dopřát v restauracích a tradičních tavernách? Řecká kuchyně je velmi pestrá. Pokrmy se vyznačují tím, že jsou z čerstvých surovin, ať už se jedná o maso, ryby, ovoce, zeleninu a bylinky. Připavují se často na grilu na olivovém oleji.  Na předkrm si můžete zvolit mezi fetou (ovčím sýrem) nebo pečenou zeleninou se sálatem tzatziky (kombinace řeckého jogurtu, okurky, česneku, kopru, citrónu a mořské soli). Mezi nejznámější hlavní chody patří znamá moussakagyrossouvlaki, pita, či masové kuličky keftedes. Sladkou tečkou jsou dezerty chalva (sezamová dobrota s velkým množstvím příchutí), baklava (sladký pokrm z ořechů, medu a těsta) a řecký jogurt s medem a ovocem.

Ke svačině si dopřejte tyropitu plněnou sýrem feta nebo bugatsu, řeckou variantu našich závinů připravených ve sladké i slané podobě. Skvělé jídlo zapijte vínem retsina, jehož chuť zvýrazňuje pryskyřice, či sladkou ledovou kávou frapé. Typický večer řeků se točí kolem jídla. Jsou zvyklí večeřet výrazně později než náš národ.

Měli byste vědět

Počtem obyvatel se stalo Řecko téměř dvojčetem České republiky. Řeků napočítáme  více než 10,5 miliónu. Drtivá většina z tohoto počtu je věřících vyznávající ortodoxní pravoslavnou církev. Kostely můžete bez problémů navštívit, ale nezapomeňte na zahalená ramena a delší kalhoty nebo sukni.

Dodržujte maximální nebo doporučované rychlosti a obzvlášť dbejte opatrnosti při jízdě na pobřeží. Silnice mají na sobě malou nafoukanou vrstvu písku a mohou klouzat. Stejně tak i asfalt použitý na silnicích je trošku jiný než u nás, aby odolal vyšším teplotám, je hladší a více klouže. Při půjčení auta nebo motorky si proto raději rovnou sjednejte maximální možné pojištění.

Výlety a historie

Výlety v Řecku jsou rozmanité. Můžete poznávat vnitrozemí a život místních v turistikou nedotknutých vesničkách, historické památky, na zelených ostrovech bohatou flóru, plout lodí k jeskyním, na tajné plážičky či na nějaký blízký ostrov, potápět se v tyrkysově modrém moři, dovádět v moři na šlapadlech. Možností je nespočet. Hotely a resorty nabízejí široké spektrum poznávacích i zážitkových výletů.

Historie Řecka je velmi bohatá. Tato země světu dala velké množství myslitelů, spisovatelů, filozofů, matematiků a položila základy sportovních klání. Nenechte si ujít některý z poznávacích zájezdů do Řecka a spatřete památky a pozůstatky historie na vlastní oči. Objevte mýtická místa a přesvědčte se o výjimečné atmosféře v oblíbeném Řecku.

 

Fakta

Oficiální název

Řecká republika

Hlavní město

Athény

Státní zřízení

Parlamentní republika

Náboženství

Pravoslavní, katolíci, židé a muslimové

Úřední jazyk

Řečtina, angličtina

Časový posun

+1 hodina

Vízová povinnost

Turistické požadavky:

  • Pro občany ČR platí při turistických cestách bezvízový styk pro pobyt nepřesahující 3 měsíce. K cestě do země je potřebný platný cestovní pas nebo průkaz totožnosti. Dítě musí vlastnit svůj cestovní doklad.

 

Pobytové taxy:

- od 1. 1. 2018 je v Řecku vybírána pobytová taxa, kterou klienti budou hradit na recepci ubytovacích zařízení

- výše pobytové taxy se liší dle kategorie ubytování:

                1* - 2* : 0,5 EUR/pokoj/noc

                3* : 1,5 EUR/pokoj/noc

                4* : 3 EUR/pokoj/noc

                5* : 4 EUR/pokoj/noc

  - vezměte, prosím, na vědomí, že pobytová taxa může být během sezóny změněna

Zájezdy Řecko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Hlavní město

Na poloostrově Attika, jen v těsné blízkosti moře, se rozprostírá nádherné hlavní město Athény. Metropole Řecka v sobě díky bohaté a dlouhé historii ukrývá velké množství antických památek, architektonických lahůdek na mnoha stavbách, ale tento vliv je patrný i na nepřeberném množství stravovacích podniků s řeckou a mezinárodní kuchyní (zejména orientální, arabská, asijská nebo italská gastronomie). Město staré více než 5 000 let láká turisty hlavně na památky a stavby z doby antiky.

Na poloostrově Attika, jen v těsné blízkosti moře, se rozprostírá nádherné hlavní město Athény. Metropole Řecka v sobě díky bohaté a dlouhé historii ukrývá velké množství antických památek. Město staré více než pět tisíc let láká turisty z celého světa.

Slavné antické město

Dechberoucí chrámy, včetně nejvýznamnějšího Parthenonu, jsou součástí majestátní Akropole, sídlící na hoře a dohlížející na živé a pulsující město pod ní. Tato památka je vedená na seznamu světového dědictví UNESCO.

Další významnou pamětihodností je Dionýsovo divadloHéfaistův chrámchrám Olympeion nebo agora, starověké tržiště.

Pro turisty lačnící po informacích a poznávání je ve městě nespočet muzeí a výstav - od muzea s antickými artefakty, přes válečné muzeum, až po muzeum botaniky. Navštivte i olympijský stadión nebo nejvýznamnější náměstí Syntagma, jež sousedí s řeckým parlamentem.

Na náměstí Syntagma se můžete zastavit na ukázku výměny hradních stráží. V centrální části Plaka vám doporučujeme udělat zastávku na jídlo. Jsou tady podniky s typickou a orientální kuchyní, s čerstvou zeleninou nebo ovocem, různé trhy a stánky se suvenýry.

Pohled na multikulturní metropoli budete mít z hory Lycabettus, kam se dá vyjet lanovkou. Odměnou vám bude nádherné panorama hlavního města Řecka. Pokud by vám zbyl při prohlídce města ještě čas, vydejte se i do nedalekého města Pireus, jež je s Athénami spojené hromadnou dopravou. Pireus je významným přístavem celé země. Denně odsud vyplouvají lodě nejen na další řecké ostrovy.

 

Zájezdy do města Athény

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Měna, ceny

Ještě před pár lety jste mohli v Řecku zaplatit drachmou, nicméně nyní je již několik let oficiální měnou euro. 1 EUR se dělí na 100 c (tedy 100 centů). Mince jsou v hodnotách 1 c, 2 c, 5 c, 10 c, 20 c, 50 c, 1 EUR a 2 EUR. V oběhu jsou nadále papírové bankovky v hodnotách 5 EUR, 10 EUR, 20 EUR, 50 EUR, 100 EUR, 200 EUR a 500 EUR. Eura můžete běžně vyměnit v bankách a směnárnách před cestou do Řecka. Některé hotely mají v zázemí soukromé směnárny, nicméně nevyměňují české peníze! Dobrou variantou pak může být výběr z bankomatů v místě pobytu, mějte ovšem na paměti, že bankomaty jsou zejména ve velkých letoviscích. Berte si proto raději část peněz na úhradu v hotovosti. Často je dnes možné platit i platebními kartami. Platební kartu někdy používají autopůjčovny nebo hotely k pokrytí zálohy, tzv. kauci.

Nákupy

Ceny jsou v Řecku o něco vyšší než u nás v České republice. Nicméně je důležité zmínit, že také záleží i na oblasti, kde se zrovna nacházíte. Málo zalidněné oblasti, menší ostrůvky, zkrátka místa, kam se hůře dopravují potraviny a další zboží, bývají o něco dražší. Nakupovat v Řecku můžete ve velkých marketech, v menších supermarketech až po stánky nebo tržiště. Nejčastěji můžete narazit na supermarkety, kde mají v sortimentu téměř vše, na co si vzpomenete (mj. drogerii, opalovací prostředky, jednorázové fotoaparáty, šňůry na prádlo, pohledy se známkami, vybavení na plážovou zábavu, oblečení apod.). Ve větších letoviscích narazíte i na trhy s čestvým sezónním ovocem a zeleninou nebo s právě ulovenými rybami. Dobře investovanými penězi jsou návštěvy taveren, výlety po okolí či zapůjčení auta nebo motorky. Nezapomeňte si ale také dovézt nějakou hmatatelnou památku. Mezi nejlákavější suvenýry patří určitě olivový olej, med, víno retsina, alkoholické nápoje metaxa, ouzo, raki nebo kumquat, koření, řecký jogurt, sýr nebo sladkosti, pak také určitě z olivového dřeva vyřezávané figurky nebo podtácky, utkané koberečky či jemná krajka a předměty z kůže. A na závěr máme pro vás ještě drobnou informaci, spropitné se dává zpravidla ve výši 5 – 10 %, záleží na vaší spokojenosti.

Zájezdy Řecko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat