Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Krétu

Obecné

Navštivte jeden z klenotů mezi řeckými ostrovy. Kréta se může pyšnit bohatou a zajímavou historií opředenou legendami, nádhernou přírodou a skvělými podmínkami pro klidnou letní dovolenou.

Ostrov Kréta má na šířku až 250 kilometrů, ze severu na jih se uvádí rozmezí 12 až 60 kilometry. Pohoří, dmoucí se do výšky skoro 2 500 m.n.m, se svažuje přes nížiny a nádherné řecké pláže přímo do moře. Hory obklopují Krétu zejména ve střední části a zvolna pokračují směrem na jih. Sever je rovinatější. Pokud navštívíte Krétu začátkem května, je možné, že z dálky zahlédnete na vrcholcích nejvyšších hor bílou sněhovou pokrývku.

Díky své jižní poloze má ostrov velmi teplé klima. Léta jsou horká, suchá, zimy mírné s dešťovými přeháňkami. Pobytová sezóna je zde velmi dlouhá, ohřát se na sluníčku na krétské pláži můžete od května do konce října. Právě díky typickému středozemnímu počasí sklízejí místní úrodu až třikrát do roka, zejména pak čerstvé ovoce.

Historie ostrova

Historie Kréty sahá až do doby kamenné. Největší rozmach zaznamenal ostrov v době mínojské civilizace, ze které pochází nejznámější palác Knóssos (údajně měl mít přes tisíc místností a pod ním měl být, dle pověsti, vybudován Mínotaurův labyrint). Během 15. st. př. n. l. ale oblast postihlo zemětřesení způsobené sopkou ze Santorini. Mínojská civilizace zanikla a ostrov ovládali postupně Mykéňané, Dórové, Římané, Byzantinci a Arabové. Až po více než dvacetiletém obléhání podlehl Heraklion Osmanům.

V moderní historii ostrova píše dějiny Velká Británie, jež ponechala Kréťanům správu ostrova ve svých rukách. Až začátkem 20. století se Kréta připojila oficiálně k Řecku. I z toho důvodů se obyvatelé Kréty cítí být spíše Kréťany, než aby byli nazýváni Řeky.

Mezi nejznámější Kréťany můžeme zařadit spisovatele Nikose Kazantzakise (jeho novela Řek Zorba humorně vykresluje povahové rysy typického Řeka), skladatele Theodorakise (ten ke zfilmované novele Řek Zorba napsal hudbu) či malíře El Greca.

Pláže na Krétě

Než se vydáte na Krétu, dovolte nám přiblížit vám, jak to vlastně s plážemi na ostrově vypadá. Kréta je velký ostrov, který nabízí různé typy pláží. Jsou tu ohromné pláže s jemným světlým pískem (např. Georgioupoli) i menší pláže s různě zabarveným pískem (třeba Bali nabízí pláže s šedivým pískem). Pro rodiny s dětmi jsou více vhodné pláže na severu, bývají pozvolnější.

Zajímavá místa

Území ostrova Kréta se dělí na čtyři správní celky - HeraklionLasithiChania a Rethymno.
Nejvýchodněji se rozprostírá region Lasithi, která je méně turisticky navštěvovanou lokalitou a je  nejvyprahlejším místem Kréty. Naprostým klidem vás ohromí letovisko Sissi, jež na svůj příval turistů stále čeká. Nedaleko této rybářské vesnice leží jeskyně Milatos, v níž jsou ve svatyni uloženy ostatky místních, kteří byli vyvražděni Turky. Hlavním městem Lasithi je Agios Nikolaos, městečko, jehož největším lákadlem je slané jezero Voulismeni.

Na severovýchodě Kréty naleznete pláž Vai lemující vysoké palmy. Podle staré legendy pochází palmy od Egypťanů, nejsou vysázené, ale rostou samy, navíc v nejsušší části ostrova. Další zástávkou na osvěžení je fotogenické město Ierapetra, jež je považováno za nejjižněji položené město Evropy.

Směrem na západ se po mapě stěhujeme do územního celku Heraklionu a do stejnojmenného hlavního města celého ostrova. Pokud dojedete až do letoviska Malia, pak vězte, že zde za návštěvu určitě stojí pozůstatek antického paláce.

Milovníci historie si přijdou na své také cestou na jih, kde se nabízejí památky v podobě torza mínojského paláce Faistos, archeologické naleziště Agia Triada nebo přilehlé etnologické muzeum. Je to již jen kousek cesty do Mataly, oblíbeného jihokrétského letoviska, kde se můžete naobědvat a prozkoumat proslulé skály, v nichž se scházeli hippies v 60. a 70. letech.
Kouzelné pláže v okolí Heraklionu a v regionu nabízejí střediska Agia PelagiaAnalipsiAnissarasHersonissosKato GouvesKokkini HaniMaliaMatala nebo stále nejoblíbenější Stalida.

Třetí regionální jednotkou Kréty je Rethymno, které reprezentuje univerzitní město stejného jména, jež vzniklo zhruba  3 500 let př. n. l. K návštěvě Rethymna vás zláká např. benátská pevnost Fortezza s bránou Guora, která je jedinou památnou branou z opevnění, které chránilo město.

Severní okraj letoviska omývá Krétské moře, na jižní straně Libyjské moře. Sever oblasti charakterizuje 13 kilometrů dlouhá pláž, naopak jižní okraj letoviska tvoří spíše menší a hůře dostupné zálivy. Ve východní části ční nejvyšší hora Kréty Psiloritis, jež stoupá téměř 2,5 km do výšky. Jižně od města, v podhůří hor, jsou úrodné nížiny a také spousta jeskyní. Těchto jeskyní má být kolem 850 a určitě nejznámější z nich je jeskyně Dikti, ve které byl ukryt a kde vyrostl nejvyšší bůh Zeus.

Součástí samotného města Rethymno je dlouhá písečná pláž. Jestli vás neláká tato městská pláž, tak určitě uvítáte další skvělá místa s kvalitními hotely a studii v letovisku BaliAdelianos Kampos nebo v Plakiasu. Jen kousek pod městem navštivte menší park Biotopoi Nature Park, jedná se o místo plné typické krétské fauny a flory, případné otázky vám rádi zodpoví průvodci při prohlídce.

Posledním územním celkem je Chania s hlavním městem Chania. Oblast Chania zahrnuje celé západní pobřeží od severu až na jih, a to včetně přilehlého poloostrova Akrotiri, na němž leží druhé mezinárodní krétské letiště. Nejčastějším cílem turistů bývají letoviska Agia MarinaGeorgioupoliPhalassarna či Paleochora na jihu. Nedaleko jsou krásná městečko Paleochora a Sougia. Právě odtud se můžete vydat na soutěsku Igia Irini, která má kolem 7 km. Cestou dále na východ se ukrývá vesnice Frangocastello, která se může pochlubit malou benátskou pevností ležící téměř na pláži.

 

Zájezdy do destinace Kréta

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

07.06. - 14.06.2020 13 690 Kč
20.08. - 30.08.2020 22 300 Kč
12.07. - 19.07.2020 18 320 Kč
09.07. - 19.07.2020 24 290 Kč
24.06. - 05.07.2020 23 090 Kč

Kréta - Všechny zájezdy

Kréta - Last minute

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat