Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Krétu

Obecné

Největší klenot mezi řeckými ostrovy, i tak by se dal nazvat nejjižnější z ostrovů, legendami a bohatou historií opředená Kréta. Ostrov se může pyšnit 250 km na šířku, ze severu na jih se uvádí rozmezí 12 km až 60 km. Pohoří dmoucí se do výšky skoro 2,5 km se svažují přes nížiny a nádherné řecké pláže rovnou do moře. Hory obklopují Krétu zejména ve střední části a zvolna pokračují směrem na jih, sever je rovinatější. Existují mírné teplotní rozdíly mezi jihem a severem. Pohoří, jež leží ve středu až na jihu, zapříčinilo, že na jihu je vzduch teplejší, ale voda v moři nepatrně studenější než na severu, kde jsou díky rovinatějšímu terénu pozvolnější pláže. Pokud navštívíte Krétu v květnu, určitě z dálky zahlédnete na vrcholcích nejvyšších hor bílou sněhovou čepici.
I díky poloze nejvíce na jihu má ostrov velmi teplé a suché klima, léta jsou horká, suchá, zimy mírné s dešťovými přeháňkami. Pobytová sezóna je zde velmi dlouhá, ohřát se na sluníčku na krétské pláži můžete od května do konce října. Právě díky typickému středozemnímu počasí sklízejí místní až 3x ročně úrodu, zejména pak ovoce.

Historie Kréty sahá až do doby kamenné, největší rozmach zaznamenal ostrov v době mínojské civilizace, ze které pochází nejznámější palác Knóssos (údajně měl mít přes tisíc místností a pod ním měl být dle pověsti vybudován Mínotaurův labyrint). Během 15. st. př. n. l. ale oblast postihlo zemětřesení způsobené sopkou ze Santorini. Mínojská civilizace zanikla a ostrov ovládali postupně Mykéňané, Dórové, Římané, Byzantinci, Arabové, až začátkem 13. st. n. l. nad ostrovem zavládla Benátská říše. Ta zde rozhodovala několik století. Až po více než 20-ti letém obléhání podlehl Heraklion Osmanům a Osmané tak převzali celou Krétu. V moderní historii ostrova pak píše dějiny Velká Británie, jež ponechala Kréťanům správu ostrova ve svých rukách. Až začátkem 20. st. se Kréta připojila oficiálně k Řecku. I z toho důvodů se obyvatelé Kréty cítí být spíše prostě Kréťany, než aby byli nazýváni Řeky. Mezi nejznámější Kréťany můžeme zařadit spisovatele Nikose Kazantzakise (jeho novela Řek Zorba humorně vykresluje povahové rysy typického Řeka), skladatele Theodorakise (ten ke zfilmované novele Řek Zorba napsal hudbu) či malíře El Greca.

Území ostrova Kréta se dělí na 4 správní celky, a to Heraklion, Lasithi, Chania a Rethymno.
Nejvýchodněji se rozprostírá region Lasithi, jež je nejméně turisticky navštěvovanou lokalitou a je také nejvyprahlejším místem Kréty. Na některých místech to vypadá, že se zde za posledních několik desítek let vůbec nic nedělo. Naprostým klidem vás ohromí letovisko Sissi, jež na svůj příval turistů stále čeká. Nedaleko této malé rybářské vesnice leží jeskyně Milatos, v níž jsou ve svatyni uloženy ostatky místních, kteří byli vyvražděni Turky.
Z historického až bájného hlediska je Lasithi na východě ostrova na výsost důležité místo, protože zde v jeskyni Dikti (někdy nazýváno jako Diktaion Andron) se měl údajně narodit nejvyšší z bohů, Zeus. Hlavním městem Lasithi je Agios Nikolaos, městečko, jehož největším lákadlem je slané jezero Voulismeni. Na východě se schovává oblast Kato Zakros, které je skvělým výchozím bodem pro pěší výlet do Údolí mrtvých, cesta zabere pár hodin, není fyzicky příliš náročná a je dokonce vhodná pro rodiny s dětmi.
Na severovýchodě Kréty se zelená pláž Vai, jež lemují právě zelené palmy. Podle staré legendy pochází palmy od Egypťanů, nejsou vysázené, ale rostou samy, navíc v nejsušší části ostrova.
Dalším místem na fotografování a zastávkou na osvěžení je město Ierapetra, jež je považováno za nejjižněji položené město Evropy.

Směrem na západ se po mapě stěhujeme do územního celku Heraklionu a do stejnojmenného hlavního města celého ostrova. Pokud dojedete až do letoviska Malia, pak vězte, že zde za návštěvu určitě stojí torzo antického paláce.
Milovníci historie si přijdou na své také cestou na jih, kde se nabízejí památky v podobě torza mínojského paláce Faistos, archeologické naleziště Agia Triada nebo přilehlé etnologické muzeum. Je to již jen kousek cesty do Mataly, oblíbeného jihokrétského letoviska, kde se můžete naobědvat a prozkoumat proslulé skály, v nichž měli hippies v 60. a 70. letech tzv. „pokojíčky“.
Nejlepší pláže v okolí Heraklionu a v regionu nabízejí střediska Agia Pelagia, Analipsi, Anissaras, Hersonissos, Kato Gouves, Kokkini Hani, Malia, Matala nebo stále nejoblíbenější Stalida.

Třetí regionální jednotkou Kréty je Rethymno, které reprezentuje univerzitní město stejného jména, jež vzniklo zhruba  3 500 let př. n. l. K návštěvě Rethymna vás zláká např. benátská pevnost Fortezza s bránou Guora, která je jedinou památnou branou z opevnění, které chránilo město.
Severní okraj letoviska omývá Krétské moře, na jižní straně Libyjské moře. Sever oblasti charakterizuje hlavně 13 km dlouhá pláž, naopak jižní okraj letoviska tvoří spíše menší a hůře dostupné zálivy. Ve východní části ční nejvyšší hora Kréty Psiloritis, jež stoupá téměř 2,5 km do výšky. Jižně od města, v podhůří hor, jsou úrodné nížiny a také spousta jeskyní. Těchto jeskyní má být kolem 850 a určitě nejznámější z nich je jeskyně Dikti, ve které byl ukryt a kde vyrostl nejvyšší bůh Zeus.
Součástí samotného města Rethymno je dlouhá písečná pláž, takže zde může trávit svůj volný čas opravdu každý. A jestli vás neláká tato městská pláž, tak určitě uvítáte další skvělá místa se super hotely a studii v letovisku Bali, Adelianos Kampos nebo v Plakiasu.
Jen kousek pod městem navštivte menší park Biotopoi Nature Park, jedná se o místo plné typické krétské fauny a flory, případné otázky vám rádi zodpoví průvodci při prohlídce.

Posledním územním celkem je Chania s hlavním městem Chania. Oblast Chania zahrnuje celé západní pobřeží od severu až na jih, a to včetně přilehlého poloostrova Akrotiri, na němž leží druhé mezinárodní krétské letiště. Nejčastějším cílem turistů bývá mimo Chanii letovisko Agia Marina, Georgioupoli, Phalassarna či Paleochora na jihu.
Nedaleko je i krásné městečko Paleochora a další městečko Sougia. Právě odtud se můžete vydat na menší ze soutěsek Agia Irini, která má kolem 7 km. Cestou dále na východ se ukrývá vesnička Frangocastello, která se může pochlubit malou benátskou pevností ležící téměř na pláži. Na jižním pobřeží směrem na východ padají hory rovnou do moře, letovisek je tu méně a méně, jen mezi horami se skrývá proslulá, 16 km dlouhá, soutěska Samaria.  

Než se vydáte na Krétu, dovolte nám přiblížit vám, jak to vlastně s plážemi na ostrově vypadá. Kréta je opravdu velký ostrov, který nabízí různé typy pláží. Jsou tu ohromné pláže s jemným světlým pískem (např. Georgioupoli, ..) i menší pláže s různě zabarveným pískem (třeba Bali nabízí pláže s šedavým pískem). Pro rodiny s dětmi jsou více vhodné pláže na severu, bývají pozvolnější. Na jihu se často hory noří rovnou do moře, příp. v letoviscích bývá ostřejší vstup do vody. Pokud si na dovolené půjčíte auto či motorku, určitě objevíte spoustu malých plážiček na pobřeží. Velké množství pláží se navíc může pochlubit oceněním Modrá vlajka.

 

Zájezdy do destinace Kréta

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

31.05. - 03.06.2018 9 390 Kč
27.05. - 03.06.2018 10 790 Kč
03.06. - 07.06.2018 9 990 Kč
31.05. - 07.06.2018 11 090 Kč
04.06. - 10.06.2018 11 790 Kč

Kréta - Všechny zájezdy

Kréta - Last minute

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat