Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Srí Lanku

Srí Lanka je dovolenkovým cílem všech milovníků moře a běloskvoucích pláží. Můžete se tu oddávat sladkému nicnedělání, pokořit vlny na surfovém prkně, objevovat překrásný podmořský svět nebo se vypravit za poznáváním přírody i bohaté historie ostrova. Ostatně samotný název země v sanskrtu znamená nádherný ostrov a Vy jeho krásy můžete poznávat 365 dní v roce. Srí Lanka ale není zemí zaslíbenou jen pro plážové povaleče. Žije tu mnoho druhů divoce žijících zvířat, můžete se proto vydat za dobrodružstvím na safari. Nezapomenutelné je pozorování velryb a delfínů, na čajových plantážích zase zjistíte, proč je zdejší čaj považován za jeden z nejlahodnějších na světě. Zamilujete si i místní kuchyni, jejímž základem je pikantní kari, ryby a jiné plody moře. Neodolatelně chutná i zdejší tropické ovoce.

Obecné

Ostrov Srí Lanka, který se do roku 1972 jmenoval Cejlon, odděluje od jihovýchodního pobřeží Indie 48 km dlouhý pás korálových mělčin zvaný Rámův nebo také Adamův most. Ještě v 15. st. se po něm dalo údajně přejít suchou nohou až na indické území. Hinduisté přičítají jeho vznik bohům. Konkrétně Rámovi, který přikázal opičí armádě, aby řetěz skalnatých mělčin vybudovala pro záchranu jeho manželky Síty. Příběh královny, kterou na ostrově Lanka věznil král démonů Rávana, je zaznamenán ve starobylém eposu Rámájana.

Původní název zemi přiřkli portugalští mořeplavci, kteří ji jako Ceilão zanesli roku 1505 do map. Pobřeží Srí Lanky měří 1 340 km a je plné romantických zákoutí. Cestovatelé Srí Lanku považují za ztracený pozemský ráj. Nížiny postupně stoupají do hor pokrytých svěžími tropickými lesy (nejvyšší bod Pidurutalagala měří více jak 2 500 m), narazíte zde na úchvatné vodopády i zelené čajové plantáže… Mohutné sochy Buddhy ční nad korunami stromů, těžko propustné deštné pralesy ukrývají starodávné paláce a chrámy. Severní část ostrova je známá zase svatyněmi ve tvaru bílých pagod.

Navzdory své velikosti patří Srí Lanka mezi pět nejvýznamnějších míst světa s bohatou rozmanitostí rostlin i zvířat. Žije zde dokonce několik desítek endemitů, které můžete pozorovat v otevřené krajině. Sloni, levharti, jeleni sambar, divocí buvoli, tropičtí ptáci nebo ohrožené druhy makaků tvoří pestrou mozaiku dechberoucí srílanské přírody. Indický oceán je zase domovem mnoha kytovců, včetně mohutných plejtváků obrovských, vorvaňů nebo delfínů. Výlety lodí za hejny velryb a delfínů jsou na Srí Lance velmi oblíbenou turistickou atrakcí.  

Národní park Yala, který leží v jihovýchodní části ostrova, Vás nadchne svou rozmanitou tropickou krajinou. Neprostupnou křovinatou džungli střídají travnaté pásy země i mokřady, které lemují pobřeží. Jen málokde se můžete v rámci safari podívat i na pláž. Fascinující jsou solitérní skalní útvary. Jeden z nejpůsobivějších připomíná velkého slona, který kráčí pralesem, proto se mu říká Sloní skála. Yala je jedním z nejkrásnějších národních parků ostrova, žijí zde vzácní srílanští leopardi, medvědi pyskatí, divoká prasata, languři a další druhy savců. V parku žije víc jak 200 druhů exotických ptáků. Pozorovat ptactvo se můžete vydat i do nedalekého národního parku Bundala. Zřejmě nejlepší místo, kam se můžete v Asii vydat za divoce žijícími slony, je národní park Uda Walawe. Žije jich zde víc než 500 a výlet můžete protáhnout také na nedaleké čajové plantáže. Cesta sem z hlavního města Colomba trvá asi 5 hodin. Rezervace Sinharaja se rozprostírá v deštném pralese na jihozápadě Srí Lanky. Je domovem pestrobarevného exotického ptactva, leopardů, langurů a veverek.

Monzunové deště přicházejí v různých obdobích roku a zasahují vždy jinou část ostrova, proto se na jihozápadní pobřeží Srí Lanky jezdí nejčastěji od listopadu do března, kdy je zde nejlepší počasí. Zbylá část roku je vhodná pro cesty na nedotčené východní pobřeží.

Nejvyhledávanějšími plážemi jsou Tangalla, Beruwala, Mirissa, Bentota a Unawatuna. Jsou proslulé zářícími korálovými útesy, jemným pískem a palmami sklánějícími se nad hladinu moře. Budete si tu zcela jistě připadat jako v ráji. Chcete-li objevovat méně turistická místa, pak se vydejte na východní část ostrova. Na nejznámější pláž Arugam Bay míří surfaři ze všech koutů světa, svou panenskou krásou si vás jistě získá pláž Uppuveli. Severně od hlavního města Colombo leží proslulá laguna Negombo, kterou milují domorodci i turisté. Právě v jejích vodách se dobře daří humrům.

Dějiny Srí Lanky sahají 3 000 let nazpět. Dodnes se tu dochovala starobylá města, jako jsou Anuradhapura, Polonnaruwa nebo Digamadulla. Jejich paláce, chrámy, kláštery a divadla zdobí spletité ornamenty tesané do kamene.  Ze všech starověkých sídel ostrova je nejznámější Anuradhapura, jedno z nejstarších nepřetržitě osídlených měst světa a posvátné středisko buddhismu. Až do 11. st. bývalo výstavní metropolí Srí Lanky. Při svých cestách po ostrově byste neměli pominout ani starodávnou skalní pevnost Sigiriya, která ční do dvousetmetrové výšky. Kdo chtěl vstoupit do někdejšího královského paláce, musel projít branou v podobě obrovského lva. Odtud je také odvozen název pevnosti – Lví skála. Sigiriya, která se považuje za jeden z nejlépe dochovaných příkladů starověkého městského plánování, je zapsána na seznamu památek světového dědictví UNESCO.

Vlivem nedaleké Indie je Srí Lanka také centrem ajurvédských léčitelů, kteří své umění předávají z generace na generaci již několik tisíc let. Buddhistické chrámy zase vybízejí k uvolnění mysli při hluboké meditaci.

Fakta

Oficiální název   Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město   Colombo
Státní zřízení   poloprezidentská republika
Náboženství   70 % buddhismus, 15 % hinduismus, 8 % křesťanství, 8 % islám
Úřední jazyk   sinhálština, tamilština
Časový posun   + 4,5 hodin (zimní čas), + 3,5 hodin (letní čas)

Vízová povinnost

Turistické vízum požadavky:

  • Cestovní pas platný 6 měsíců po návratu ze Srí Lanky
  • Elektronickou registraci ETA (v období vstupu od 1. 4. 2019 do 30.9. 2019 je tato registrace bez poplatku)

Platnost:

  • 3 měsíce od registrace s maximálním pobytem 1 měsíc

Doba vyřízení:

  • do 3 dnů

Zájezdy Srí Lanka

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Kalutara Od 18 790
Hikkaduwa Od 19 190
Bentota Od 19 307
Wadduwa Od 18 690
Tangalla Od 20 655
Passikudah Od 22 898
Induruwa Od 20 533
Koggala Od 20 190
Negombo Od 19 052
Waikkal Od 20 470
Aluthgama Od 19 184
Marawila Od 20 790
Chilaw Od 22 580
Beruwela Od 20 390
Dickwella Od 20 790
Ahungalla Od 22 366
Balapitiya Od 25 780
Matara Od 24 923
Unawatuna Od 22 112
Colombo Od 21 600
Mount Lavinia Od 24 600
Trincomalee Od 26 800
Kandy Od 27 600
Haputale Od 30 300
Galle Od 30 900
Nuwara Eliya Od 35 800

Hlavní město

Živoucí metropole ostrova Colombo se táhne 50 kilometrů podél západního pobřeží ostrova a je domovem zhruba tří miliónů lidí. Přístav při ústí řeky Kelani lákal obchodníky i dobyvatele od nepaměti – svou stopu tu zanechali arabští kupci, Portugalci, Holanďané i Britové. V rušných ulicích se dodnes snoubí koloniální šarm s moderní elegancí. Současné kancelářské budovy společně s množstvím kaváren a obchodů kontrastují s poklidnými buddhistickými svatyněmi, kostely z dob kolonizace, mešitami nebo pestrobarevnými hinduistickými chrámy. To vše je důkazem odvěkého mísení ras a náboženství, které se staly základem tohoto kosmopolitního velkoměsta. Na zdejších trzích, nejpopulárnější je tržnice Pettah, nakoupíte všechno myslitelné zboží – batikované látky, boty, ale hlavně čerstvé ovoce, čaje a koření. S dějinami ostrova se důkladně seznámíte ve zdejším Národním muzeu, jehož budova vznikla roku 1876 na příkaz britského guvernéra. Jedním z nejvzácnějších exponátů je zlatý trůn a koruna někdejších srílanských panovníků.  Národní památník na náměstí Nezávislosti připomíná důležitý milník v dějinách ostrova, a sice získání suverenity a konec britské nadvlády v roce 1948.

Vyhledávaným cílem návštěvníků je také rozsáhlý buddhistický komplex Gangaramaya, kde se místní architektura prolíná s prvky thajské, indické nebo čínské. Možná právě tady uvidíte nejvíce soch Buddhy pohromadě.

Park Viharamahadevi je největší, nejstarší a nejbarevnější zelenou oázou města. Nejvhodnější dobou k návštěvě je březen až květen, kdy jsou květiny a keře v plném květu. Projděte se kolem lotosových jezírek, fontán, zlatých soch Buddhy nebo si prohlédněte zdejší minizoo a akvárium.  

 

Zájezdy do města Colombo

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

13.04. - 24.04.2020 24 100 Kč
21.04. - 03.05.2020 35 151 Kč
28.04. - 10.05.2020 35 151 Kč
13.04. - 24.04.2020 26 500 Kč
13.04. - 24.04.2020 27 300 Kč

Měna, ceny

Na Srí Lance se platí srílanskou rupií, která se dělí na 100 centů. Mezinárodní zkratka je LKR, ale běžně se setkáte také s označením RP nebo RS. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 5000, 2000, 1000, 500, 100, 50 a 20 rupií, mince v hodnotách 10, 5, 2 a 1 rupie a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent. Kurz srílanské rupie se stanovuje vůči USD nebo EUR. Peníze si můžete směnit nejvýhodněji z EUR nebo USD hned na letišti, v hotelech nebo bankách, které bývají otevřeny většinou jen v pracovní dny. Ve velkých městech a v turistických letoviscích můžete hotovost vybrat také z bankomatů. Pamatujte přitom na to, že některé mají nastavené maximální limity pro výběr.

Devizový kurzovní lístek

Měna Kód Počet Nákup Prodej
Česká korunaCZK CZK 1 0,145 0,119
Americký dolarUSD USD 100 0,55 0,475
Britská libraGBP GBP 100 0,44 0,383
EuroEUR EUR 100 0,55 0,434
Švýcarský frankCHF CHF 100 0,55 0,459

Ceny na Srí Lance jsou srovnatelné s jinými destinacemi jižní a jihovýchodní Asie. Nízkorozpočtová dovolená Vás bude stát kolem 20 USD na den, pobyt v luxusním hotelu se všemi službami se může vyšplhat až k 500 USD denně.

Srí Lanka může být stále poměrně levná, pokud budete při cestách po ostrově využívat místní dopravu a ubytujete se v levných penzionech. Cesta z jednoho konce ostrova na druhý vyjde kolem 20 USD, vydatné jídlo v místních kavárnách stojí pár dolarů, za slušný dvoulůžkový pokoj zaplatíte 20 USD za noc. Půjčovny aut si obvykle denně účtují 55 až 70 USD. Vstupné do archeologických nalezišť typu Sigiriya stojí 30 USD, v národních parcích zaplatíte za vstup pro dvě osoby kolem 80 USD. Ceník pro turisty se zpravidla liší od cen, které platí místní, přirážka pro cizince bývá až stoprocentní. O něco navíc zaplatíte také na tržištích nebo při jízdě rikšou. Cenová politika tu závisí na spoustě okolností – hoteliéři své pokoje naceňují dle poptávky, do ceny jízdy v tuk-tuku nebo suvenýrů se může promítnout denní doba, aktuální počasí a konečně i nálada prodejce. Vyplatí se tu smlouvat, ale s humorem a přiměřeností.

Nejžádanějším zbožím jsou na Srí Lance čaj, koření a řemeslné výrobky, zejména dřevěné masky a sošky, krajky, batikované látky a oblečení nebo šperky. Masky se na ostrově tradičně nosí při rituálních tancích nebo při usmiřování zlovolného božstva. Doporučeným místem nákupu masek je město Ambalangoda, kde můžete sledovat jejich výrobu a některou si zakoupit.

Rozhodně nenakupujte mořské korály nebo mušle. Obchod s mořskými suvenýry se podepisuje na křehkém ekosystému oceánu, a vy navíc čelíte tučné pokutě. Nelegální je také vyvážet starožitnosti, které nejsou opatřeny patřičnou licencí.

V restauracích a v hotelech se sluší nechat obsluze spropitné. Obsluze barů a restaurací se sluší přilepšit o 10 % z celkové útraty, stejné spropitné se očekává u řidičů taxislužby. Pokojské se sluší odměnit 100 rupiemi denně, nosičům zavazadel náleží zhruba 50 rupií. 

Zájezdy Srí Lanka

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Kalutara Od 18 790
Hikkaduwa Od 19 190
Bentota Od 19 307
Wadduwa Od 18 690
Tangalla Od 20 655
Passikudah Od 22 898
Induruwa Od 20 533
Koggala Od 20 190
Negombo Od 19 052
Waikkal Od 20 470
Aluthgama Od 19 184
Marawila Od 20 790
Chilaw Od 22 580
Beruwela Od 20 390
Dickwella Od 20 790
Ahungalla Od 22 366
Balapitiya Od 25 780
Matara Od 24 923
Unawatuna Od 22 112
Colombo Od 21 600
Mount Lavinia Od 24 600
Trincomalee Od 26 800
Kandy Od 27 600
Haputale Od 30 300
Galle Od 30 900
Nuwara Eliya Od 35 800

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat