Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Tunisko

Jestli milujete stejně jako my prostorné písečné pláže, dokonalé služby all inclusive v luxusních hotelích a moře vyhřáté na příjemnou teplotu, pak je pro vás dovolená v Tunisku a na Djerbě jako stvořená. Vydejte se s námi relaxovat na plážích a golfových hřištích, prožít adrenalinové dobrodružství na výletech do pouště či putujte po stopách dlouhé a bohaté historie. To vše za více než příznivou cenu. Tunisku se zkrátka nedá odolat!

Obecné

Tunisko je arabskou zemí, která nabízí dokonalé dlouhé písčité pláže s velmi pozvolným vstupem do vyhřátého moře a bohatou historii. Počtem obyvatel se podobá České republice (11 miliónů), ale svojí rozlohou ji více než dvojnásobně předčí (cca 163 000 km2).

Tuniský stát, jehož břehy omývá Středozemní moře, je vsunutý mezi Alžírsko a Libyi na severu afrického kontinentu. Ze severní části jsou na dohled italské ostrovy Sardínie a Sicílie nebo Malta.

Klima v Tunisku

Pobřežní oblasti mají příjemné letní klima, za které vděčí zejména vyšší vlhkosti vzduchu a svěžímu vánku od Středozemního moře. Proto jsou HammametYasmin HammametSousseMonastirMahdiaNabeulSkanesPort El Kantaoui nebo ostrov Djerba a pevninský Zarzis tak oblíbenými cíly dovolené u moře v Tunisku. Turistická sezóna, kdy je teplota vzduchu báječných 30 °C, trvá od května až do října. Ostrov Djerba se může dokonce pochlubit až 320 slunečnými dny v roce.

Nejčastějším důvodem, proč zvolit jako cíl svojí dovolené Tunisko, jsou bílé pláže. Zemi lemují desítky kilometrů dokonalých a nádherných písečných pláží. Tak jemnému písku, pozvolným vstupům do vody a vyhřátému moři lze jen těžko odolat. Severní a východní část Tuniska bývá úrodná, často velmi zelená, a to díky podnebí a počasí, které je zde subtropické středomořské (teplá léta, mírné deštivé zimy). Směrem na západ a jih se ve vnitrozemí mění ráz krajiny na hornatou, pouštní a neúrodnou oblast se solnými jezery, kde teploty atakují až 50 °C přes den, v noci mohou teploty klesnout i na bod mrazu.

Krásná místa lákají filmaře

Pouštní oblasti velmi učarovali filmařům, kteří zde natočili několik velmi  známých filmů (Hvězdné války, Tobruk a další). Netypické městečko Sidi Bou Said se objevilo v jednom z filmů o krásné Angelice. Určitě nezapomeňte navštívit hlavní město Tunis, starobylé Kartágo, města El Jem nebo Kairouan či se vydejte až na saharskou poušť.

Kouzlo této turistické země netkví pouze v luxusních resortech a dokonalých plážích, ale i v přírodním bohatství. Kdo by neznal slaďoučké datle nebo zdravý olivový olej? Velmi se tu daří citrusovým plodům, šťavnatým broskvím, jahodám nebo melounům, aromatické mátě a dalším bylinkám nebo třeba i obilninám. Zmiňovaná máta je pro místní velmi důležitá, neboť hodně sladký čaj s touto bylinkou je hlavním nápojem celého Tuniska.

Tuniská kuchyně

Lokální ovoce a zelenina v kombinaci s obilninami tvoří základ chutné tuniské kuchyně. Rozšířený je tady  kuskus upravený na ohromný počet způsobů (nejčastěji je připravený s dušeným masem a zeleninou). Typickými složkami tuniského jídelníčku jsou ryby a skopové maso, ovoce a zelenina a velmi výrazné koření a bylinky. Určitě nevynechejte příležitost ochutnat místní jídlo, takové pikantní párečky „marguez“ nebo grilované jehněčí kuličky „kefta“ stojí za to. Tunisané si velmi rádi dopřejí i něco sladkého, takže stejně jako v Řecku nebo Turecku, najdeme i zde  baklavu (moučník z listového nebo filo těsta se spoustou medu a s ořechy). U svátečních příležitostí bývá podáván sladký krém „assida“, který je připravený z oříšků, mléka a vajec.

Vzhledem k faktu, že Tunisko je typickou arabskou zemí, ve které je hlavní náboženství islám, nenaleznete zde vepřové maso ani výrobky z nich. Také je tady omezený prodej alkoholických nápojů, v hotelích pro turisty je ale alkohol běžně k dispozici. Místní vám velmi ochotně poradí a vysvětlí, co jednotlivá jídla obsahují za ingredience. Počítejte s výkladem ve francouzštině nebo angličtině.

 

 

Fakta

Oficiální název

Tuniská republika

Hlavní město

Tunis

Státní zřízení

Republika

Náboženství

Islám (98 %), křesťané (1 %), židé a ostatní náboženské menšiny (1 %)

Úřední jazyk

Arabština, francouzština

Časový posun

Stejný čas jako v ČR (zimní čas), - 1 hodina (letní čas)

Vízová povinnost

Turistické požadavky:

  • Pro občany ČR platí při turistických cestách bezvízový styk pro pobyt nejvýše do 90 dnů. K cestě je potřebný platný cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce od návratu ze země (v případě organizované turistiky) nebo 6 měsíců od návratu ze země (v případě individuální turistiky).

Pobytové taxy:

  • od 1. 1. 2018 je v Tunisku vybírána pobytová taxa, kterou klienti budou hradit na recepci ubytovacího zařízení

    - výše pobytové taxy se liší dle kategorie ubytování:

                    2* : 1 TND/osoba/noc

                    3* : 2 TND/osoba/noc

                    4* - 5* : 3 TND/osoba/noc

           - pobytová taxa se vztahuje na osoby od 12 let věku včetně

           - vezměte, prosím, na vědomí, že pobytová taxa může být během sezóny změněna

Zájezdy Tunisko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Djerba Od 10 439
Hammamet Od 10 740,22
Skanes Od 10 795,84
Mahdia Od 11 390
Monastir Od 11 490
Sousse Od 11 790
Port El Kantaoui Od 10 790
Yasmine Hammamet Od 11 490
Zarzis Od 11 969

Hlavní město

Metropolí Tuniska je na severovýchodě ležící velkoměsto Tunis, které čítá téměř 2 milióny obyvatel. Historie města je velmi bohatá, začátky osídlení totiž sahají až do 9. st. př. n. l., kdy byla založena přiléhající osada Kartágo. Během dlouhých let se v ovládání města vytřídalo několik vládců a kultur. Od Féničanů, kteří město založili, přes Římany, Byzantince, Španěle či Turky až po francouzskou nadvládu, kdy město Tunis bylo centrem francouzského protektorátu.

Metropole plná kontrastů

V hlavním městě se snoubí moderní architektura s historickou částí medina, ve které můžete najít nejvýznamnější památky arabské kultury (různé paláce či mešity). Medina je umístěná v centru města, od moderních staveb ji oddělují staré hradby.

Moderní budovy stojící vedle historických staveb, několik desítek let stará univerzita či průmyslové podniky dokreslují autentický obraz tuniské metropole.

Vyznačuje se zejména velmi úzkými kamennými uličkami, které jsou lemovány četnými obchůdky nebo prodejnami s koberci, keramikou či s předměty z kůže. Místní útulné kavárničky na nádvořích domů a tržiště nabízí neopakovatelnou atmosféru. Právě odtud si můžete odvézt nádherné památeční předměty na dovolenou v Tunisku. A klidně se nebojte smlouvat.

Unikátní památky

 V srdci starého města je vybudovaná jedna z největších tuniských mešit Zitouna (tzv. Olivovníková mešita), palác Dar Otomanmešita Sidi-Youssef nebo mešita Sidi Mahrez. Tuniská medina je po právu zapsaná jako unikátní památka na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pokud se vydáte od vstupní brány do mediny směrem na východ ke Kartágu, pak vězte, že jste na nejoblíbenější ulici celého města. Budovy ve francouzském stylu lemují třídu plnou obchodů, kaváren, restaurací a hotelů. Pokud zatoužíte po odpočinku a budete mít chuť na vynikající místní kuchyni, pak navštivte vyhledávanou restauraci Dar El Jeld. Evropskou a středomořskou kuchyni pak můžete ochutnat v restauraci El Ali. Pohyb po městě vám umožní organizovaná veřejná doprava.

Okolí metropole je velmi zajímavé a nabízí prohlídku starověkého města Kartágo, jež leží východně od hlavního města. V minulosti bývalo Kartágo důležitým starověkým centrem, ze kterého se dodnes dochovaly dechberoucí ruiny. V blízkých muzeích je možné si prohlédnout historické artefakty nebo nahlédnout do lázní císaře Antonia.

Zamilova si jej i Angelika

Krásný výhled na město budete mít z vyhlídky na kopci Byrsa, tento výstup vám vřele doporučujeme. Dalším velmi poutavým místem je středověké město  Sidi Bou Said, jehož architektura odpovídá spíše evropskému stylu na řeckých ostrovech. Provázet vás budou všudypřítomné bílé domky s modrými detaily a příjemný mořský vánek. Nádherné městečko na skále okouzluje nejen turisty, ale ohromilo i filmaře, kteří do Sidi Bou Said zasadili děj jednoho z filmů o Angelice.

Zájezdy do města Tunis

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Měna, ceny

Oficiální měnou v Tunisku je tuniský dinár s označením TND. 1 dinár se dále dělí na 1 000 millimů. Papírové bankovky mají v hodnotách 5, 10, 20 a 30 dinárů. Mince kolují v hodnotách 1 dinár a dále 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 millimů. Před cestou na dovolenou v Tunisku si připravte některou ze světových měn, kterou po příletu směníte ve směnárnách, bankách či hotelových recepcích. Bankomaty jsou v Tunisku samozřejmostí, zejména zatím ve velkých městech a zmámých letoviskách. Vyvážet tuniskou měnu je zakázáno, proto si uschovejte doklad o směně, ať před zpátečním odletem můžete provést opětovnou výměnu.

Platby kartou lze provádět ve velkých obchodech, restauracích nebo v hotelích. V ostatních případech mějte připravenou hotovost. Hodit se vám bude během nakupování na tržištích nebo také jako odměna „bakšiš“ pro místní obyvatele. Spropitné v Tunisku se dává hlavně pokojským, nosičům kufrů či průvodcům na zájezdech (zpravidla 0,5 – 1 dinár, záleží samozřejmě na vaší spokojenosti).

Nákupy

Ceny za zboží v Tunisku jsou většinou nižší, než na jaké jsme zvyklí v České republice. Zejména základní potraviny nebo pohonné hmoty jsou v porovnání s ČR levné. Hlavní jídlo v restauraci začíná na 10 TND, káva v cukrárně od 1 TND. Menší balená voda stojí kolem 0,5 TND. Pokud vyrazíte na trh (tz. „souk“) nebo do malých obchůdků, počítejte s tím, že ceny za zboží jsou několikanásobně nadsazené. Místní s vámi budou mile konverzovat a soutěžit o nižší cenu, tak se nestyďte a smlouvejte. Patří to zkrátka k místním zvykům. A za jaké předměty se vyplatí smlouvat? Zejména za suvenýry. Typické pro Tunisko jsou kožené výrobky (kabelky, batůžky nebo masky), keramika, bižuterie, ručně tkané koberečky, pouštní růže, voňavé koření, místní lahodné víno nebo sladké datle.

Zájezdy Tunisko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Djerba Od 10 439
Hammamet Od 10 740,22
Skanes Od 10 795,84
Mahdia Od 11 390
Monastir Od 11 490
Sousse Od 11 790
Port El Kantaoui Od 10 790
Yasmine Hammamet Od 11 490
Zarzis Od 11 969

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat