Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Istanbul

Obecné

Istanbul je největší a nejlidnatější turecké město, důležitá obchodní křižovatka a Brána do Orientu. Istanbul je proslulý především tím, že se rozkládá na dvou kontinentech. Oba kontinenty spojuje a zároveň rozděluje úžina Bospor, kterou omývají vody ze severního Černého moře a jižního Marmarského moře. V evropské části se nachází většina významných památek z dob byzantské říše a historické centrum města, původem ještě z dob Římské říše, tzv. Zlatý roh. Díky dlouhé historii můžete město znát i pod názvy Cařihrad, Byzantion nebo Konstantinopol. V minulosti býval Istanbul hlavním městem, než Mustafa Kemal Atatürk jmenoval metropolí Turecka mnohem menší Ankaru.

Jako velice významná kulturní a obchodní křižovatka vždy přitahoval lidi všech profesí, národností a náboženských vyznání. Proto lze říci, že dnes je Istanbul kosmopolitní město, kde vedle sebe již v přátelství a míru žijí muslimové, židé a křesťané. Celkový počet obyvatel tohoto velkoměsta čítá téměř 15 miliónů, z nichž drtivá většina je také nadšenými fotbalovými fanoušky istanbulských klubů. Ostatně fotbalem žije celý turecký národ. Dopravu po městě zajišťuje poměrně dobře organizovaná veřejná doprava, nadzemní i podzemní linky, autobusy nebo tramvaje. Také jsou tu dvě velká letiště, Atatürkovo letiště na evropské straně a letiště Sabiha Gökçen v asijské části. Určitě byste neměli vynechat zajímavou jízdu metrem Tünel. Trasa je sice dlouhá jen 573 m a má jen dvě stanice, ale jízda takovým metrem bude příjemnou vzpomínkou na dovolenou v Istanbulu. Oba kontinenty spojuje několik mostů. Ten první byl vybudován v roce 1973 a je dokonce 4. nejdelším mostem na světě.

Město vás okouzlí svými památkami, mešitami a majestátními paláci, kterých tu je nepočítaně. Vypravte se s námi poznávat krásy Istanbulu, bránu mezi Evropou a Asií. Během prohlídky města narazíte na obrovské množství různých stravovacích podniků. Ať už si vyberete jakýkoli, určitě neuděláte chybu. Pokud byste ale chtěli nějaký tip, pak neváhejte zajít do Marbella Terrace Cafe Restaurant v jižní části Zlatého rohu. Tady vám naservírují pokrmy turecké kuchyně vyladěné do nejmenších detailů.

Co navštívit v okolí

Hagia Sofia

Chrám Svaté nebo Boží moudrosti, jak bývá Hagia Sofia někdy nazývána, se nachází v centru města v zátoce Zlatý roh. Počátky budování chrámu se datují k 6. st., již od počátku se na stavbě podílelo 10 000 pracovníků. Původně křesťanský stánek prošel velkými změnami. Napřed ho sultán Mehmed II. v 15. st. nechal přestavět na mešitu. A na počátku 20. st. ho nechal Atatürk, tehdejší prezident a sjednotitel Turecka, přebudovat na muzeum. Majestátní chrám je jednou z největších náboženských budov na světě vůbec.

Mešita sultána Ahmeda

Tato mešita ze začátku 17. st. je známá spíše pod názvem Modrá mešita, a to díky interiéru. Vnitřní obklady totiž tvoří zajímavá mozaika v modrých odstínech. Další zajímavostí je, že mešita má více minaretů, než je obvyklé. Původním záměrem bylo, aby nově postavená mešita byla větší a majestátnější než naproti stojící Hagia Sofia. Zda se to podařilo, je na posouzení každého z nás. Jak Hagia Sofia, tak i Modrá mešita by mely být povinnou zastávkou při návštěvě Istanbulu.

Palác Topkapi

Palác Topkapi býval sídlem sultánů v 15. až 19. st., tedy hned od té doby, kdy ho nechal sultán Mehmed II. vybudovat. Jedná se o obrovský komplex tvořený 4 hlavními nádvořími a systémem sousedních budov. V paláci mělo údajně žít i 5 000 obyvatel. Zajímavá historka se poutá k Bráně pozdravů. Tou se na koni mohl do paláce dostat pouze sultán, ostatní museli jít po svých. Vrcholem paláce je klenotnice, která ukrývá nádherné a velmi cenné poklady. Trůny ze zlata a perel, dýku ozdobenou největším smaragdem na světě apod. Od okolního ruchu je palác oddělený vysokou zdí.

Sulejmanova mešita

Na kopci stojící Sulejmanova mešita je jednou z dominant Istanbulu. Ohromná stavba pochází ze 16. st., ve kterém ji nechal vybudovat sultán Sulejman Nádherný. Za jeho vlády došlo k největšímu rozmachu Osmanské říše. Samotná mešita se může pochlubit vynikající akustikou a také statikou, žádné zemětřesení se nepodepsalo na stavu budovy. Nádvoří lemují antické sloupy z mramoru nebo žuly. Nádvoří zdobí uprostřed krásná fontána. Poblíž jsou vybudované hrobky sultána Sulejmana a jeho manželky Roxelany.

Palác Dolmabahce

Na břehu úžiny Bospor se nachází nákladně zdobený palác Dolmabahce, který v polovině 19. st. využíval tehdejší sultán Abdulmecid I. Stavba paláce byla údajně tak finačně náročná, že přetížila státní rozpočet a došlo až k bankrotu země. Majestátní palác je členěn na 4 nádvoří, harém a menší paláce a mešity. Často je vše zdobené zlatem. Celkově palác zabírá plochu přibližně 700 000 m2.

Hippodrom

Už na začátku 3. st. bylo prostranství nedaleko chrámu Hagia Sofia využíváno, a to zejména k závodům koňských povozů a také k vyřizování různých úředních záležitostí (např. k popravám). Dnešní náměstí slouží jako místo odpočinku a k nákupům. Dominantou je egyptský pilíř z 15. st. př. n. l.

Konstantinův sloup

Sloup Cemberlitas je nejstarší dochovanou památkou v Istanbulu, vztyčen byl už v roce 330. Sloup ční nyní do výšky 35 m, dříve však byl mnohem vyšší. Na vrchu sloupu bývala umístěna socha císaře Konstantina Velikého, kterou zničil při jedné mohutné bouři blesk. O sloupu panuje nejedna pověra. Nejzajímavější je pověst o tom, že ve sloupu je ukryt zbytek chleba, kterým Kristus krmil hladovějící.

Jerebatanské cisterny

Ohromné nádrže v podzemí města, které pojmou až 80 000 m3 vody, jsou zajímavé tím, že strop podpírá 336 pilířů. Cisterny vznikly už v 6. st., a jsou tak jednou z nejstarších památek ve městě. Vchod do podzemí se nachází nedaleko chrámu Hagia Sofia.

Bazary

Istanbul je ráj pro nakupovací maniaky a pro milovníky suvenýrů. Je zde jeden z největších uzavřených bazarů na světě – Velký bazar . Počátky místního trhu se dají vystopovat až do 15. st. Pod jednou střechou je možné napočítat dokonce až 4 000 různých obchůdků, stánků, čajoven atd. Zakoupíte tady hlavně zlato, výrobky z kůže, koberce, keramiku a voňavé koření. Velmi oblíbený je menší Egyptský bazar, ve kterém se dají nakoupit hlavně potraviny. Sušené i čerstvé ovoce, maso nebo koření jsou naprostou samozřejmostí.

Trója

Po cestě dlouhé asi 350 km z Istanbulu se můžete dostat až do bájné Tróji. Starověké město se dnes může pochlubit velkým množstvím památek a vykopávek. Právě do této oblasti zasadil děj básník Homér v eposu Illias.

Zájezdy do destinace Istanbul

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

17.06. - 22.06.2020 10 490 Kč
18.06. - 23.06.2020 10 490 Kč
06.08. - 11.08.2020 10 490 Kč
19.06. - 24.06.2020 10 490 Kč
25.06. - 30.06.2020 10 490 Kč

Istanbul - Všechny zájezdy

Istanbul - Last minute

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat