Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Proč navštívit Izmir

Obecné

Město Izmir je hlavním městem stejnojmenné provincie v Izmirské zátoce na západě země. Třetí nejlidnatější město Turecka (zhruba 3 milióny obyvatel) patří mezi nejdůležitější turecké přístavy vůbec. Jde o významnou spojku mezi Tureckem a Řeckem (přístav Pireus u Athén). Pobřeží omývají vody sytě modrého Egejského moře. Jižně od provincie se nachází další známý přístav Kusadasi.

Izmir je osídlený již po několik tisíciletí. Prvopočátky města se datují až 3 000 let př. n. l. Zhruba v 8. st. př. n. l. se zde měl údajně narodit největší starověký básník Homér. Zlomovým obdobím byl pro město počátek 15. st., v té době zde byla potlačena křesťanská víra a zvítězili Osmané. Od tohoto období je oblast víceméně muslimská s bohatými upomínkami na křesťanskou minulost. V novodobých dějinách se Izmir stal rodným místem i pro Aristotela Onassise, známého miliardáře. Ten byl i se svojí rodinou nucen opustit Turecko ve 30. letech 20. st. Už jako nesmírně bohatý si pořídil řecký ostrov Skorpios nedaleko Lefkady. V minulosti je možné znát město pod řeckým názvem Smyrna, ale již od roku 1922 se oficiálně užívá jména Izmir.

Velmi moderní město disponuje rozsáhlou dopravní sítí, od místních trajektů až po linky metra. Doprava po městě tedy není žádným problémem. A co byste při procházce městem neměli vynechat? Rozhodně pobřežní náměstí Konak, na kterém stojí hodinová věž Saat Kulesi. Bohatě zdobená věž obklopená palmami se bude skvěle vyjímat na vašich fotografiích z dovolené v Turecku. Jednoznačně byste měli vidět hrad Kadifekale s ohromnými zdmi. Právě odtud budete mít krásný výhled na město a celou Izmirskou zátoku. Poblíž se nachází také několik menších římských památek. Při toulkách městem není možné, abyste nenarazili na rozlehlý park Kültürparki. V něm kromě běžných odpočinkových ploch najdete fontánu, menší lunapark nebo třeba archeologické muzeum. V něm jsou vidět hlavně pozůstatky města, které neodolalo v dobách dávno minulých ničivému zemětřesení. Naštěstí pro všechny bylo město znovu kompletně vybudováno.

Při poznávání vám zajisté vyhládne a co by to bylo za dovolenou v Turecku, kdybyste neochutnali některé místní speciality? Vaše očekávání splní v restauracích Deniz Restaurant nebo Kordon Yengec Restaurant na pobřeží nad Kültürparki.

Co navštívit v okolí

Efes

Antické město Efes je po Istanbulu nejnavštěvovanějším místem Turecka. Důvodem jsou velmi zachovalé pamětihodnosti, některé staré více než 3  000 let. Mezi nejznámější památky patří Celsova knihovna nebo obrovský amfiteátr. Poblíž je možné prohlédnout si ruiny Artemidina chrámu. Dle jedné pověry dovedl Svatý Jan Pannu Marii do Efesu, aby zde prožila stáří. Tento antický poklad leží asi 75 km jižně od města.

Olüdeniz

Pláž v Ölüdeniz je charakteristická svým tvarem jazyka. Nabízí jemný písek, báječné koupání a zábavu s vodními sporty. Krásné vysoké hory v okolí poskytují dobré zázemí pro adrenalinové nadšence, kteří rádi podnikají skoky s padákem právě nedaleko této zátoky. Z města Izmir sem vede trasa dlouhá asi 320 km.

Pamukkale

Do dálky bíle zářící kaskádovitá jezírka není třeba snad ani představovat. Pamukkale určitě zná z pohledů nebo katalogů každý návštěvník Turecka. Malé vodní nádrže s vápencovou vodou bývají často označovány za osmý div světa. Urazit trasu dlouhou asi 240 km z Izmiru se opravdu vyplatí.

Pláže

Nejznámějším místem pro plážovou dovolenou u moře je v provincii Izmir město Cesme. Od Izmiru je vzdálené asi 80 km. Město nabízí hlavně zátoky se zlatým pískem, velmi dobrou občanskou vybavenost a pevnost nedaleko přístavu. Pláže jsou většinou menší, plně organizované a nabízejí vstupní mola. Lehátka, slunečníky a vodní sporty jsou zde naprostou samozřejmostí.

Zájezdy do destinace Izmir

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Izmir - Všechny zájezdy

Izmir - Last minute

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat