Vyhledat zájezd

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 10 destinací najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 typů zájezdů najednou.

Varování

Omlouváme se, ale není možné filtrovat více jak 5 akčních nabídek najednou.

Turecko - mapa a průvodce

Hotelové služby, dětské a golfové kluby či strava all inclusive jsou v Turecku vyhlášené! Nechte se hýčkat v luxusních hotelích u překrásných pláží. Poznejte bohatou historii a velké množství památek. Obdivujte krásy divoké přírody. Turecko nabízí vysoké pohoří Taurus, romantická údolí, dlouhé pláže, moře ve všech odstínech modré, zelené lesy, řeky a jezera nebo léčivé prameny. Dovolenou v exotickém stylu tak máte v Turecku na dosah ruky.

Obecné

Brána do světa Orientu nebo země spojující dva kontinenty. Tak někdy bývá nazýváno Turecko. Na rodinnou dovolenou u moře je Turecko ideální. Většina hotelů jsou velké komplexy u moře s vynikajícími službami, s programy all inclusive, celodenními dětskými kluby a hlavně s přátelskou atmosférou. Pro sportovní nadšence jsou v hotelech připravené tenisové kurty, posilovny nebo golfová hřiště.

Většina území Turecka leží na poloostrově zvaném Malá Asie (dříve spíše známé pod názvem Anatolie). Pouze menší část pak spadá k evropskému kontinentu, konkrétně na Balkán. Zde sousedí s také velmi oblíbeným Řeckem a Bulharskem. Severní část omývá Černé moře, které od Marmarského moře odděluje průliv Bospor. Ten prochází úžinou skrz největší město Istanbul.

Egejské moře lemuje západní pobřeží, ve kterém jsou nejvýznamnější lokality IzmirKusadasiBodrum a Marmaris. Nedaleko Marmarisu najdete jednu z nejkrásnějších pláží Iztuzu. Pokud se vydáte na jih Turecka, pak vězte, že u Středozemního moře se nachází ta nejznámější letoviska. Jmenovitě KemerAntalyaBelekColakliSideOkurcalarKonakli a oblíbená Alanya se slavnou Kleopatřinou pláží.

Počasí v Turecku

Turecko můžete díky příznivému počasí navštívit celoročně, pro přímořská letoviska je nejlepší období od dubna až do listopadu. Jarní a podzimní měsíce nabízejí příjemné teploty v rozmezí 25 °C-29 °C. Letní měsíce se chlubí teplotami 35 °C - 39 °C, kdy větřík od moře dělá pobyt u moře snesitelnějším. V horách jsou samozřejmě teploty nižší. Na severu země, v oblasti Černého moře, převládá nížinaté pobřeží a ani teploty zde nevyskakují do závratně vysokých hodnot.

Takové klimatické podmínky naprosto vyhovují některým plodinám. Velmi se zde daří lískovým ořechům. Turecko je největším producentem tohoto produktu na světě. Podobně se tady vede voňavému černému čaji. Na plantážích ho sklízejí až 3x ročně. Silný sladký čaj je v Turecku národním nápojem. Podle nich má být správný čaj sladký jako polibek z lásky. Oblíbenou kávu si místní nepřipravují tak, jak známe my, tedy klasického turka s logrem, ale v džezvě. Mnohem lépe tak vynikne intenzivní chuť a vůně kávy.

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně je známá po celém světě. Kdo by neznal oblíbený kebab? Jehněčí, hovězí nebo kuřecí maso v chlebové placce dürüm. Typově je toto jídlo podobné gyrosu v Řecku. Turecká jídla hojně obsahují zeleninu a luštěniny (známý je hlavně hummus). Vepřové maso v Turecku nehledejte. Většina místních (z celkem téměř 81 miliónů obyvatel) věří v islám, a tak tady pokrmy z vepřového masa najdete jen velmi vzácně.

Turci milují sladké, ať už jde o tradiční turecký medlokumzmrzlinu a nebo oblíbenou baklavu (tu znáte jistě už z dovolené v Řecku). Zmiňovaný lokum se často kupuje i jako suvenýr z dovolené v Turecku. Jedná se o kostky z cukrového sirupu, který je ochucený třeba skořicí a ořechy, kostky jsou pak obalené v jemném cukru. Na dovolené se můžete věnovat ochutnávání místních lahůdek, koupání, slunění, ale i výletům.

Zažijte Turecko

V Turecku navštivte Homérovo rodné místo IzmirTróju Pamukkale Kappadokiibiblickou horu Ararat nebo třeba  Efes. Ten, kdo nenavštíví Efes, jako by na dovolené v Turecku ani snad nebyl. Podobně je to i v případě tureckých lázní.

Každý, kdo navštíví Turecko, měl by vyzkoušet hammam. Tradiční očista těla začíná v oddělených místnostech (podobné sauně), poté následuje koupel. Pak je tělo masírováno hrubou rukavicí, která dokáže z kůže odstranit několik vrstev odumřelé pokožky. Závěrem doporučujeme využít možnost olejové masáže.

 

Fakta

Oficiální název

Turecká republika

Hlavní město

 Ankara

Státní zřízení

Parlamentní republika 

Náboženství

99% Islám (sunnitský), 1% křesťanství 

Úřední jazyk

 Turečtina

Časový posun

 +1 hod. (letní čas)

Vízová povinnost

Turistické požadavky:

  • Pro občany ČR platí při turistických cestách bezvízový styk pro pobyt nejvýše do 90 dnů. K cestě je potřebný platný cestovní pas s platností nejméně 150 dnů od vstupu do země. Dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad.

Zájezdy Turecko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Alanya Od 8 710
Side Od 8 105,1
Bodrum Od 10 829
Kusadasi Od 10 949
Kemer Od 10 865,75
Antalya Od 11 427,92
Konakli Od 10 278,25
Belek Od 11 177,95
Colakli Od 10 371,62
Okurcalar Od 9 981
Finike Od 13 449
Istanbul Od 6 190
Marmaris Od 18 090
Fethiye Od 29 390
Kayseri Od 16 529

Hlavní město

Tureckým hlavním městem je dnes Ankara, která převzala roli metropole po Istanbulu. Ankara, jež leží na severozápadě země, byla až do začátku 20. st. spíše obyčejným malým městem, které bylo známé jen chovem angorských koček. Tou dobou si první prezident Atatürk, zakladatel turecké republiky, vyhlídl Ankaru jako své působiště a město začal měnit. Atatürk chtěl potlačit typické islámské rysy, odpoutat se od orientálního směru a přiblížit se více Evropě. To se odráží zejména v centru města na architektuře nebo nápisech (arabské písmo často vyměněno za latinku). Okrajové části města si ponechaly však spíš turecký charakter.

Tureckým hlavním městem je Ankara, která převzala roli metropole po Istanbulu. Ankara, jež leží na severozápadě země, byla až do začátku 20. Století spíše obyčejným malým městem, které bylo známé jen chovem angorských koček. Tou dobou si první prezident Atatürk, zakladatel turecké republiky, vyhlídl Ankaru jako své působiště a město začal měnit.

Atatürk chtěl potlačit typické islámské rysy, odpoutat se od orientálního směru a přiblížit se více Evropě. To se odráží zejména v centru města na architektuře nebo nápisech (arabské písmo často vyměněno za latinku). Okrajové části města si ponechaly  spíš turecký charakter.

Památky v Ankaře

Za návštěvu jistě stojí prostorné mauzoleum zasvěcené Mustafu Kemalu Atatürkovi, Otci Turků. Dále Muzeum anatolských dějin, které ukazuje historii tohoto území už od doby kamenné. Toto muzeum bylo dokonce v roce 1997 vyhlášené nejlepším muzeem Evropy.

Takovou třetí významnou památkou, třešničkou na dortu, je pevnost nad městem. Z této byzantské pevnosti budete mít krásný výhled na okolí. Uvnitř se nachází tradiční stará turecká vesnice s obchodníky a také menší mešity.

Prohlédnout byste si měli i ohromnou mešitu Kocatepe nedaleko Atatürkovy hlavní třídy. Dostane vás svojí majestátností a také faktem, že se stavěla dlouhých 20 let.

Kde se najíst

Po prohlídce města vám určitě začne kručet v břiše. Zastavte se tedy na něčem dobrém. Tipem je restaurace Trilye v centru, ve kterém si pochutnáte na turecké a středomořské kuchyni. V některé z místních kaváren a cukráren se stavte na výborné ovocné zmrzlině nebo baklavě. Po městě se dá svézt pohodlně veřejnou dopravou, ale centrum je lepší vychutnat si pěšky.

 

Zájezdy do města Ankara

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Měna, ceny

Až vyrazíte do Turecka, mějte sebou v peněžence připravená eura nebo i dolary. Ty vám promění na novou tureckou liru v každé směnárně nebo v hotelu. Oficiální označení měny je TRY, někdy je možné vidět i zkratku TL. Turecká lira je v oběhu jako v bankovkách, tak i v mincích. 1 lira se dělí na 100 kuruşů. Papírové bankovky jsou v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lir. Mince jsou vyražené ve variantách 1, 5, 10, 25, 50 kuruşů a 1 lira.

Ve velkých městech a letoviscích bývá dostatek bankomatů. V běžných obchodech, hotelech a restauracích lze platit také kartou. Pouze na bazarech, tržištích a ve stáncích s rychlým občerstvením mějte připravenou hotovost. Ve službách počítejte s tím, že v Turecku je zvykem dávat spropitné. Menší obnos očekávají recepční, poslíčci nebo pokojské. Větší částkou (5 – 15 USD) můžete ocenit průvodce na výletech.

Nákupy

Ceny za zboží v Turecku jsou pro českou klientelu příjemné. I tak je nutné počítat s tím, že při platbě za zboží budete vtaženi do hry o nižší cenu. Smlouvání je totiž skoro tureckým národním sportem. Nesmlouvejte v kamenných obchodech. Jinak na tržišti s místními výrobky budete mít dostatek příležitostí ke snížení ceny příjemným přemlouváním.

Líbit se vám tady bude široký výběr koření, výrobků z pravé kůže nebo bavlny a keramiky. Zajímavým a luxusným vývozním artiklem jsou tradiční turecké, ručně tkané koberce. Levně pořídíte šperky z drahých kovů, zejména ze zlata a stříbra. Ještě jeden předmět patří k typickým tureckým suvenýrům, a to známé oko proroka. Často je propůjčené v designu šperků nebo třeba v přívěscích na klíče.

Zájezdy Turecko

Neváhejte a vyberte si i Vy svou krásnou dovolenou!

Alanya Od 8 710
Side Od 8 105,1
Bodrum Od 10 829
Kusadasi Od 10 949
Kemer Od 10 865,75
Antalya Od 11 427,92
Konakli Od 10 278,25
Belek Od 11 177,95
Colakli Od 10 371,62
Okurcalar Od 9 981
Finike Od 13 449
Istanbul Od 6 190
Marmaris Od 18 090
Fethiye Od 29 390
Kayseri Od 16 529

Mapa

Nedávno prohlížené

Zobrazit nedávno prohlížené (0) Vymazat